انواع غذاهای محلی گیلان؛ سفره سنتی گیلانی ها

غذاهای محلی گیلان

غذاهای محلی گیلان همانند غذاهای سنتی دیگر شهرهای کشورمان از محصولات کشاورزی و دامپروری خطه شمال تاثیر گرفته است. غذاهای گیلانی از نظر طعم و ظاهر بسیار متنوع هستند، به‌طوری که در کنار جاهای دیدنی گیلان، یکی از جاذبه‌های گردشگری گیلان محسوب می‌شود. بنابراین اگر قصد سفر به این خطه را دارید حتما طعم این غذاها را بچشید. اگر شما هم معتقد هستید که غذا یکی از جاذبه‌های گردشگری است با ما همراه باشید. در ادامه با خوشمزه‌ترین غذاهای محلی گیلان آشنا می‌شویم.

انواع غذاهای محلی گیلان بدون گوشت

غذاهای گیلانی شناسنامه این شهر زیبا و سرسبز هستند و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر گیلان شناخته شود. همین مساله باعث شده تا 10 غذای گیلانی به ثبت ملی برسد و این شهر در سال 1394 هجری شمسی به عنوان شهر خلاق غذا در یونسکو ثبت جهانی شود.

 1. باقلاقاتوق؛ بهترین غذای محلی گیلان

باقلاقاتوق یکی از پرطرفدارترین و خوشمزه‌ترین غذاهای سنتی گیلان است. تلفیق باقالی تازه شمالی با شوید، سیر و تخم‌مرغ بافت نرم و طعم بی‌نظیری به این غذای سنتی گیلانی می‌بخشد. این غذا که به آن خورش باقالی نیز می‌گویند به طور معمول با برنج شمالی سرو می‌شود.

غذاهای محلی گیلان - باقلاقاتوق

باقلاقاتوق معروف‌ترین غذای گیلانی

 1. کال کباب؛ یک غذای گیاهی

در مواد اولیه کال کباب بر خلاف اسمی که دارد خبری از گوشت نیست. بنابراین انتخاب مناسبی برای گیاه‌خواران به شمار می‌رود. کوبیده شدن سبزی معطر شمالی به همراه انار، سیر و گردو در ظرف سفالی “نمک‌یار”  و تلفیق شدن آن با بادمجان‌ کبابی طعم بی‌نظیری به کال کباب می‌دهد.

غذای محلی گیلان - کال کباب

غذای محلی گیلان

 1. میرزاقاسمی؛ مشهورترین غذای سنتی گیلان

میرزا قاسمی یکی از آن غذاهایی است که خوشمزگی بی حد و اندازه‌اش باعث شده تا تقریبا در هر شهری این غذا طبخ شود. این مساله باعث می‌شود تا دستور تهیه‌های مختلفی از این غذا در جای‌جای ایران وجود داشته باشد.

بااین‌حال همگی بر این واقعیت اعتراف می‌کنند که میرزاقاسمی شمالی حرف دیگری برای گفتن دارد و طعم آن قابل مقایسه با سایر میرزاقاسمی‌ها نیست. در تهیه این غذا از بادمجان کبابی، سیر، تخم‌مرغ و گوجه‌فرنگی استفاده می‌شود که انتخاب بسیار خوبی برای کسانی است که محدودیت در مصرف گوشت دارند.

غذاهای استان گیلان - میرزا قاسمی

میرزا قاسمی، خوشمزه‌ترین غذای گیلانی

 1. کوکوی اشپل؛ کوکویی با طعم اصیل گیلانی

یکی از غذاهای محلی گیلان کوکوی اشپل است که در سفر به این استان حتما باید طعم این کوکوی خوشمزه را بچشید. اشپل در گویش گیلانی به تخم ماهی گفته می‌شود. اشپل، تخم مرغ، ادویه و مقداری سبزی از مواد اولیه برای طبخ این کوکو است که اغلب شب سال نو طبخ می‌شود.

غذاهای محلی گیلان - کوکوی اشپل

کوکوی اشپل گیلانی

انواع غذای محلی گیلان با گوشت

راز خوشمزگی غذاهای سنتی گیلان، در موقعیت جغرافیایی و آب و هوای عالی آن نهفته است که خواستگاه رویش سبزی‌های متنوع است و بهترین شرایط را برای پرورش حیوانات دارد. به همین دلیل برای چشیدن طعم واقعی این غذاها راهی جز سفر به این شهر زیبا و پرطراوت نیست.

 1. کباب ترش؛ کباب مخصوص گیلانی‌ها

نمی‌توان در هنگام نام بردن از غذاهای محلی گیلان از کباب ترش نام نبرد. طعم ترش و بسیار لذیذ این کباب به علت طعم‌دار کردن گوشت در سبزیجات معطر شمالی (چوچاق)، روغن زیتون، گردو، دانه‌های انار ترش و رب انار است که باعث می‌شود انتخاب اول کباب‌خورها باشد. پس اگر به خوردن گوشت قرمز علاقه دارید، در سفر به گیلان حتما یک بار این غذای خوشمزه را امتحان کنید.

غذاهای سنتی استان گیلان - کباب ترش

کباب ترش گیلانی

 1. خورش انار بیج؛ خورش فسنجان گیلانی‌ها

خورش انار بیج که به آن انار آویج و سبزی فسنجان نیز گفته می‌شود، شکل و شمایلی مانند خورش فسنجان دارد. این غذا به طور معمول بر سر سفره‌های شب یلدای مردم شمال دیده می‌شود و در مناطقی از شمال پخت این غذا جزو مراسم شب یلدا است. در تهیه این غذا از سبزی محلی خالواش، سبزی چوچاق، گوشت چرخ کرده، رب گوجه، پیاز، گردو و زردچوبه استفاده می‌شود.

طعم انار بیج مانند اکثر غذاهای محلی گیلان به علت وجود رب انار و سبزی محلی شمالی، ترش است. استفاده از گردوی آسیاب شده و پخته شدن در زمان طولانی و با دمای کم، از مهم‌ترین رمز‌های خوشمزگی و جاافتادگی این غذای محلی گیلان است.

غذاهای محلی گیلان - خورش انار بیچ

خورش انار بیچ گیلانی

 1. خورش ترش واش؛ خورش محلی گیلان

خورش ترش واش یکی دیگر از خورش‌های گیلانی است که به دلیل وجود سبزی ترش واش یا شبدر ترشک در آن، ترش‌مزه است. این غذا به صورت سنتی در ظرف‌های مخصوصی به نام “گمج” طبخ می‌شود. این ظرف سفالی باعث تلفیق بهتر طعم مواد اولیه این غذا می‌شود.

در تهیه ترش واش از گشنیز، چغندر، نعنا، چوچاق، سبزی محلی ترش واش، پیاز، رب آلوچه، بادمجان، سیر، گوجه فرنگی و مرغ یا ماهی استفاده می‌شود. سبزی‌های محلی، بادمجان، سیر و رب آلوچه می‌شود و خوشمزگی گوشت مرغ یا ماهی موجود در خورش ترش واش را بیشتر می‌کند.

غذاهای محلی گیلان - خورش ترش واش

خورش ترش واش گیلانی

 1. خورش آلو مسما؛ غذای پرطرفدار گیلانی

یکی دیگر از غذاهای محلی گیلان، خورش آلو مسما است. در تهیه این خورش از گوشت مرغ یا گوسفند، شکر، آلو سیاه و قیصی استفاده می‌شود. این خورش به دلیل وجود شکر، آلو سیاه و آلو قیسی، طعم ترش و شیرین لذیذی دارد. به طور معمول این خورش با گوشت مرغ تهیه می‌شود اما می‌توانید از گوشت گوسفندی نیز استفاده کنید. فوت کوزه‌گری خوشمزگی خورش آلو مسما، کم آب بودن این خورش و استفاده از مرغ شمالی محلی است.

غذاهای سنتی گیلان - خورش آلو مسما

خورش آلو مسما گیلانی

 1. سیر قلیه؛ یک خورش ساده اما خوشمزه

اگر به خوردن سیر علاقه دارید و از بوگرفتن دهان خود واهمه‌ای ندارید حتما باید سیر قلیه را امتحان کنید. سیر قلیه یکی از غذاهای سنتی گیلان است که با برگ سیر تازه، تخم‌مرغ، لپه و گوشت اردک تهیه می‌شود. مزه عالی گوشت اردک و رنگ سبز برگ سیر باعث می‌شود که این غذا مانند یک نقاشی شمالی به نظر برسد. اگرچه شاید بتوانید این خورش خوشمزه را در شهر خود تهیه کنید، اما طعم اصیل سیر قلیه تنها و تنها در شهر سرسبز و خوش آب و هوای گیلان پیدا می‌شود.

غذاهای محلی گیلان - سیر قلیه

سیر قلیه گیلانی

 1. ترشه شامی گیلانی؛ غذایی سنتی و دلپذیر

ترشه شامی همانطور که از اسمش پیداست مزه ترشی دارد که علت آن وجود آبغوره یا آب نارنج در آن است. این غذا به طور معمول با نان سرو می‌شود اما خوردن آن با برنج نیز بدون لطف نیست. در تهیه ترشه شامی گیلانی از مخلوط گوشت چرخ شده، سبزیجات، سیب‌زمینی و آبغوره یا آب نارنج استفاده می‌شود. این غذا مانند کتلت باید در روغن سرخ شود.

غذاهای محلی گیلان - ترشه شامی

ترشه شامی گیلانی

 1. گمج کباب گیلانی؛ یک غذای خوشمزه در ظرف سفالی

گمج کباب را می‌توان یکی از پرطرفدارترین غذاهای استان گیلان دانست. گمج کباب در ظروف سفالی به نام گمج طبخ می‌شود، به همین علت به این غذا گمج می‌گویند. این غذای محلی گیلان طعم خاص و بی‌نظیر خود را مدیون یک سبزی محلی و معطر به نام چوچاق است که در شمال کشورمان می‌روید.

چوچاق در بسیاری از خوراکی‌های سنتی گیلان نظیر زیتون پرورده و چاشنی‌هایی مانند دلال و ترشی هفت بیجار استفاده می‌شود. برای تهیه گمج کباب به جز سبزی چوچاق به گوشت گوسفندی، گردو و رب انار نیز نیاز است. این غذا برای جاافتادن و خوشمزه شدن باید مدت زمان زیادی روی شعله کم قرار بگیرد.

غذاهای محلی گیلان - گمج کباب

گمج کباب گیلانی

 1. خورش چغرتمه گیلانی؛ طعمی بی‌نظیر از خطه شمال

طعم خورش چغرتمه نیز از دیگر غذاهای محلی گیلان مستثنا نیست و طعمی ترش و ملس دارد. این خورش خوشمزه و مقوی یکی از ساده‌ترین غذاهای سنتی گیلان است که با ترکیب مرغ، تخم‌مرغ و آب نارنج تهیه می‌شود. کم آب بودن خورش چغرتمه از رازهای خوشمزگی آن است و به طور معمول با برنج شمالی سرو می‌شود. معمولا در کنار این غذا زیتون پرورده نیز سرو می‌شود تا طعم بهتری داشته باشید.

غذاهای محلی گیلان - خورش چغرتمه

خورش چغرتمه

 1. کوکوی مرغ گیلانی؛ غذایی ساده اما لذیذ

کوکوی مرغ، بادکوبه‌ای یا چخرتمه یک غذای محلی گیلانی است که طبخ آن دردسری ندارد. برای تهیه این کوکوی خوشمزه به تخم مرغ، زعفران، مرغ، پیاز، آبلیمو، فلفل و نمک نیاز است. استفاده از آبلیمو طعمی ترش به این غذا می‌دهد که آن را متمایز از تمام کوکوهایی که تا کنون میل کرده‌اید می‌کند.

غذاهای محلی گیلان - کوکوی مرغ یا چخرتمه

کوکوی مرغ گیلانی

سخن آخر

حال که به تنوع بی‌نظیر غذاهای محلی گیلان پی‌بردید، حتما در سفر خود به پایتخت خلاق غذا سری بزنید و طعم‌های بی‌نظیر غذاهای سنتی گیلان را بچشید. غذاهای محلی گیلان به قدری خوشمزه و کم‌نظیر هستند که اگر تنها یک بار امتحان شوند طعم آن در روح و جان شما باقی می‌ماند و هر چند وقت یک بار هوس می‌کنید تا با سفر دوباره به گیلان باز هم از غذاهای به یاد ماندنی‌اش امتحان کنید. به همین دلیل پس از طبیعت سرسبز و بکر و آب و هوای عالی گیلان، غذاهای محلی این استان به عنوان یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری این شهر قلمداد می‌شود.

نظر شما درباره غذاهای محلی گیلان چیست؟  آیا غذای محلی گیلانی دیگری می‌شناسید که به ما معرفی کنید؟ فراموش نکنید که نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

امتیاز ۴.۴۸ از ۵ – ۲۱ رای
spinner در حال ثبت رای
اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. غزل پاسخ

  غذاهای شمالی عالین یعنی فقط میریم شمال بخور بخور. من عاشق غذا محلیم هر جا برم دوست دارم امتحان کنم. شمال کلی غذای متنوع داره با سبزیهای محلی شون خلاصه اگه شکمو باشین که کیف می‌کنین مث من.

 2. علی پاسخ

  وااای من میمیریم واسه جوجه ترش و گمجی کباب و میرزاقاسمی. اصن این غذاها خوده بهشتن. یعنی مدییونین اگه تا گیلان برید و اینارو نخورین . غذای هر شهری رو باید تو همون شهر مزه کرد.

 3. ثریا پاسخ

  اناااربیییج عالی بود . چند روزی که شمال بودم دلم میخواست فقط انار بیج بخورم . غذاهای ترش و شیرین و سبزیجات محلیشون خیلی جذابه. اگه عشق فسنجونید این غذارو هم دوست دارین . امتحانش کنید.

  1. مرضیه پاسخ

   خورش انار بیج بینظیره. دانه‌های ترش انار و سبزی‌های معطر ، بو و طعم بسیار خوبی به‌این خورشت می‌دهد. در صورتی‌که در شب یلدا به‌این استان سفر کردید از خوردن آن غافل نشوید. و یا خورشت ترش واش به‌دلیل آن‌که من از خوردن خورشت‌های ترش لذت می‌برم به پیشنهاد دوست گیلانی خود این خورشت را تست کردم.

 4. مریم پاسخ

  با وجود این‌که به شهرهای شمالی کشور زیاد سفر می کنم اما از غذاهای سنتی آن‌ها هرگز امتحان نکرده بودم تا این که به پیشنهاد یکی از دوستانم که اهل استان گیلان بود، تنها برای امتحان کردن غذاهای سنتی راهی استان گیلان شدم. این استان علاوه بر اینکه بسیار جذاب و دیدنی هست غذاهای سنتی بسیار خوش‌مزه‌ای داره که برای اولین بار من اکثر آن‌ها را امتحان کردم.

 5. ساناز پاسخ

  اگر غذاهای گوشتی را دوست ندارید، پیشنهاد می‌دهم خوش الو مسما را امتحان کنید که در آن مرغ می‌تواند جایگزین گوشت باشد و با آلو تهیه می‌شود.

 6. مرضیه براتی پاسخ

  در اکثر شهرهای ایران کوکوهای سنتی تهیه می‌شود. در استان گیلان نیز، کوکوی اشپل که از تخم ماهی و سبزی‌های معطر تهیه می‌شود. با وجود این‌که من از خوردن کوکو لذتی نمی‌برم خوردن آن خالی از لطف نبود. پس پیشنهاد می‌دهم حتی یک‌بار هم که شده آن‌را امتحان کنید.

 7. سروش پاسخ

  من عاشق باقلاقاتوق هستم و هر وقت به گیلان سفر می‌کنم از این غذا می‌خورم. اما تا به حال اسم کال کباب را نشنیده بودم، چی هست؟

  1. فرنوش پاسخ

   کال کباب با سبزی معطر شمالی، گردو، سیر و انار در ظرف سفالی درست میشه، پیشنهاد میدم اگر گوشت دوست ندارید از این غذا حتماً امتحان کنید. من که خیلی دوست داشتم، بوی معطر سبزی شمال تو این غذا فوق‌العادست.

 8. امیر پاسخ

  چقدر خوب شد که در مورد غذاهای محلی گیلان گفتید. من نمی‌دونستم که گیلان این همه غذاهای محلی داره. فقط فکر می‌کردم که میرزاقاسمی و کباب ترش داره. این‌دفعه حتماً همه غذاهای محلی گیلان را امتحان می‌کنم، فکر کنم همشون با سیر و سبزی‌های معطری که دارند، خوشمزه هستند.

 9. عاطفه پاسخ

  من غذاهای سیردار خیلی دوست دارم. برای همین هر وقت به گیلان میرم، غذای سیرقلیه می‌خورم. توی این غذا گوشت اردک ریخته میشه که غذا را خیلی لذیذ می‌کنه.

 10. حنانه پاسخ

  غذاهای گیلانی به‌غیر از خوشمزه‌گی و معطر بودن، بعضییاشون توی ظرف‌های مخصوصی درست میشه که غذا را جذاب‌تر می‌کنه.

  1. نگین پاسخ

   بله خورش اناربیج چقدرم خوشمزه است، مثل خورش فسنجون ولی از سبزی محلی و معطر توش استفاده میشه، پیشنهاد میدم امتحانش کنید من فکر کنم از فسنجون خوشمزه‌تر
   خورش ترش‌واش هم هست. اگر مثل من غذاهای ترش دوست دارید از خوردن این خورش ترش مزه غافل نشید که در ظرف گمج درست میشه.

  2. اردلان احمدی فخبی پاسخ

   از نظر من که یک گیلک اصیلم و تمام ابا و اجدادم گیلانی بودن بهترین غذای رشت فسنجانیه که یک بار تو ایام عید مادربزرگم با کدو حلوایی درست کرده بود هستش،،خدا رحمتش کنه دیگه هیچوقت نخوردم ازش ولی هرگز فراموشش نمیکنم

 11. شادی پاسخ

  برای شروع باید بگم از غذای بسیار مشهور باقلاقاتوق امتحان کردم که برای بار اول پیشنهاد می‌دهم در صورتی‌که از باقالی و سیر لذت می‌برید، حتماً این غذا را امتحان کنید

 12. فرناز پاسخ

  اگر به غذای پر سیر علاقه دارید، غذای سیر قلیه که با گوشت اردک بسیار خوش‌مزه و لذیذ می‌شود را حتماً امتحان کنید. با این‌که من از خوردن غذاهای پر سیر لذتی نمی‌برم امتحان کردن آن خالی از لطف نبود. از دیگر غذای سنتی نونی که با گوشت چرخ کرده، سیب‌زمینی، نارنج و یا آبغوره تهیه می‌شود شامی گیلانی نام دارد که بسیار مشهور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو تور گردشگری از ایرانگرد