روستای لافت قشم؛ اولین اکوموزه ایران با 7 جاذبه دیدنی + عکس

بندر لافت در جزیره قشم

قشم بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد و هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. روستای لافت قشم یکی از زیباترین جاهای دیدنی قشم است که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده و اولین اکوموزه کشورمان محسوب می‌شود. اگر قصد دارید با بندر لافت بیشتر آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی و تاریخچه روستای لافت قشم

روستای لافت قشم در شمال غربی جزیره قشم و در شرق جنگل حرا قرار گرفته است. روستای لافت یکی از دروازهای قشم محسوب می‌شود و بندی پررونق است که معاملات بسیاری در آن انجام می‌شود.

دقیقا مشخص نیست که قدمت این روستا چقدر است، عده‌ای معتقد هستند که از 3 هزار سال پیش سکونت در این روستا وجود داشته است. اما باتوجه به قدمت آثار تاریخی این روستا، می‌توان گفت قدمت اقامت در لافت بیش از یک هزار سال است و یکی از قدیمی‌ترین روستاهای کشورمان محسوب می‌شود.

در این روستا همچون شهر یزد بادگیرهای کوچک و بزرگی در خانه‌ها به چشم می‌خورد و نمایی زیبا را به بندر لافت بخشیده است. بنابراین خالی از لطف نیست اگر مدتی را به گشت‌وگذار در کوچه و پس‌کوچه‌های لافت بگذرانید. خانه‌های هر محله اطراف مساجد ساخته شده‌اند و زیبایی این روستا را دوچندان کرده‌اند.

بندر لافت قشم

بندر لافت در قشم (عکس: فیل ویلیامز)

بخش قدیمی روستای لافت قشم در فاصله میان چاه‌های آب روستا  و ساحل در موازات خلیج فارس قرار دارند. بخش شمالی روستا که قدمت کمتری دارد، با وسعت بیشتری در شیب تند تپه‌ها قرار گرفته است. بافت جنوب شرقی روستا در دامنه تپه‌ها و در مجاورت ساحل قرار دارد. تفاوت در موقعیت مکانی بخش‌های روستا باعث ایجاد دو بافت کاملا متفاوت شده است.

ترجیحا سعی کنید از سمت شمال روستا وارد شوید، زیرا بافت قدیم لافت از شمال به جنوب قرار گرفته است. در نتیجه شما می‌توانید گشت‌وگذاری در این بخش داشته باشید و از مساجد قدیمی آن نیز بازدید کنید.

جاذبه‌های گردشگری روستای لافت

قدمت روستای لافت قشم باعث شده تا آثار تاریخی بسیاری مانند قلعه تاریخی پرتغالی‌ها، قلعه نادری، چاه‌های تلا، آب انبار و گورستان قدیمی در این روستا وجود داشته باشد. بنابراین اگر قصد سفر به قشم را دارید، حتما سری هم به روستای لافت قشم بزنید.

1.  قلعه نادری

این قلعه که قدمت آن به پیش از دوره افشاریان بازمی‌گردد، در جنوب روستای لافت قرار گرفته است. در ساخت این قلعه که چهار برج، یک بارو و یک دروازه دارد از سنگ و ساروج استفاده شده و معماری آن تا حدی مشابه قلعه‌های پرتغالی است. در سال 1381 هجری شمسی این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسید. در سال 1390 هجری شمسی سازمان میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم قلعه نادری را بازسازی و مرمت کرد تا از تخریب آن جلوگیری کند.

2. قلعه پرتغالی‌ها

قلعه پرتغالی‌ها یکی از آثار به جای مانده از دوران سلطه 110 ساله پرتغال بر بعضی از مناطق جنوب کشورمان است. در سال 1507 میلادی آلفونسو آلبرکرک (دریانورد پرتغالی) این قلعه را بنا کرد. سال 1623 هجری شمسی در دوره صفوی مجددا بخش‌های اشغال شده توسط پرتغالی‌ها به خاک ایران بازگشت.

این قلعه که شامل انبارهای سلاح، سربازخانه، کلیسا، آب انبار، مقر فرماندهی، تالار و زندان است در سال 1387 هجری شمسی توسط احسان یغمایی از دل خاک بیرون آمد و در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

قلعه پرتغالی های در قشم

قلعه پرتغالی‌های در روستای لافت (عکس: مهدی رضازاده)

3. آب انبار

در قدیم از آب انبار یا حوض انبار برای ذخیره آب استفاده می‌شده است. این مخازن سرپوشیده آب بندی می‌شدند و عمدتا پایین‌تر از سطح زمین قرار داشتند. در روستای لافت چند آب انبار قدیمی وجود دارد که مکانی دیدنی برای گردشان محسوب می‌شود.

4. گورستان لافت

گورستان قدیم این روستا بسیار قدیمی است و برخی از بومیان اعتقاد دارند که متعلق به زمان حمله عثمان ثقفی و علاء خضرمی به قشم است. در قرن هفتم میلادی عثمان ثقفی برای تصرف قشم به این جزیره حمله کرد. مردمی که در جریان این حمله جان خودت را از دست دادند در این گوستان دفن شدند. این گورستان در نزدیکی زیارتگاه سید شمس الدین قرار دارد، بنابراین گردشگران علاوه بر زیارت می‌توانند از این گورستان قدیمی نیز دیدن کنند.

5. چاه‌های تلا

چاه‌های تلا در لافت

چاه‌های تلا (عکس: مسی آزمون)

در سفر به روستای لافت قشم بازدید از چاه‌های تلا را از دست ندهید. تلا از دو کلمه تل و آب تشکیل شده که به معنی آبی است که از شیب تل می‌آید. در سال 1377 هجری شمسی این چاه‌ها در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کف این چاه‌ها با لایه‌ای از گچ پوشانده شده تا آب برای مدت بیشتری تمیز و خنک بماند. آب‌های سطحی که بر اثر بارش‌های سیل آسا در تپه‌های این منطقه جاری می‌شود به این چاه‌ها رفته و در آب انبار ذخیره می‌شود. تعداد این چاه‌ها 366 حلقه و برابر با تعداد روزهای سال کبیسه است، زیرا در هر روز فقط آب یک چاه مصرف می‌شده است.

6. بام روستای لافت قشم

بام لافت محلی بین بافت قدیم و جدید روستاست. در این منطقه می‌توانید تفاوت دو بخش قدیم و جدید را مشاهده کنید. در بخش قدیم خانه‎‌هایی با بادگیر به چشم می‌آیند که در فاصله کمی از خلیج همیشه فارس قد علم کرده‌اند، اما در بخش جدید خانه‌ها حال‌وهوایی مدرن دارند. این تفاوت منظره‌ای چشم‌نواز را ایجاد کرده‌اند.

7. اسکله قدیمی

در بندر لافت بقایایی از یک اسکله قدیمی به چشم می‌خورد که قدمت آن به دوران مادها بازمی‌گردد. طول این اسکله باستانی حدود 130 متر است و دیواره‌های روی اسکله از سنگ ساخته شده است.

با سفر به این روستای سنتی و بومی نه تنها می‌توانید از تماشای جاذبه‌های آن لذت ببرید، بلکه می‌توانید سری هم به جنگل حرا که فاصله اندکی با این روستا دارد بزنید. درختان این جنگل روی آب شور دریا رشد می‌کند و یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های طبیعی کشورمان محسوب می‌کنند که هر ساله گردشگران بسیاری را جذب می‌کند.

سوغات لافت

اغلب ما وقتی در سفر هستیم تمایل داریم که به عنوان یادگاری وسیله‌ای را خریداری کنیم و چه بهتر که این وسیله سوغات مقصد باشد. حصیر بافی اصلی‌ترین صنایع دستی روستای لافت قشم محسوب می‌شود به‌طوری‌که برخی از مردم درآمد از راه حصیر بافی امرارمعاش می‌کنند. در لافت اشیایی نظیر دم‌کنی، ظرف میوه و نان، سینی و… را با حصیر می‌بافند.

گلیم بافی، رودوزی، سوزن دوزی، توربافی و گرگور بافی یکی دیگر از صنایع دستی این روستا محسوب است. گرگور نوعی قفس گنبدی شکل است که صیادان از آن برای صید ماهی استفاده می‌شود.

سوغات بندر لافت

حصیر بافی اصلی‌ترین سوغات روستای لافت

بهترین فصل برای سفر به لافت

همانطور که گفتیم روستای لافت در جزیره قشم قرار گرفته است و این جزیره آب‌وهوایی گرم و مرطوب دارد. بنابراین اگر آب‌وهوا را درنظر بگیریم، بهترین فصل برای سفر به لافت اوایل بهار و زمستان است. اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم بهترین زمان سفر به این روستا آذر ماه تا اوایل فروردین محسوب می‌شود، زیرا هوا در این زمان بهاری است و برای گشت‌وگذار با چالشی مواجه نخواهید شد.

لازم به ذکر است که فصل زمستان و ایام نوروز جزیره قشم و روستای لافت میزبان میهمانان بسیاری است. بنابراین اگر به دنبال سفر در فصلی خلوت هستید، تابستان و اوایل پاییز گزینه‌های مناسب‌تری محسوب می‌شوند. البته توجه داشته باشید که هوا در این زمان بسیار گرم است. همچنین می‌توانید برای سفر خود تور قشم از هر شهری را انتخاب کنید.

اقامت در بندر لافت

اگرچه در روستای لافت قشم اقامتگاه بوم‌گردی وجود دارد، اما ظرفیت آن محدود است. بنابراین اکثر گردشگران برای اقامت باید به هتل‌های واقع در دیگر مناطق جزیره قشم بروند. اگر قصد گشت‌وگذار در لافت را دارید برای رزرو هتل به فاصله آن تا این روستا توجه کنید تا برای رفت‌وآمد با مشکلی مواجه نشوید.

هتل‌های بسیاری از جمله آرتا، ارم، ساحل طلایی، خلیج فارس، بوتیک، فولتون، سما، نخل زرین، کیمیا، مارینا، رویال، الوند، سان سیتی، آلاله، نخل هنگام،مروارید، آرمان، آسماری و… در جزیره قشم فعالیت دارند که می‌توانند میزبان شما در سفر به قشم و روستای لافت باشند.

سخن آخر

روستای لافت قشم منطقه‌ای بسیار زیباست که از دیدن آن سیر نخواهید شد. بنابراین اگر به دنبال سفری متفاوت در گذشته و بازدید از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی هستید، این روستا را در صدر فهرست خود قرار دهید. در پایان فراموش نکنید اگر اطلاعات دیگری در مورد این منطقه دیدنی دارید، آن را با ما و سایر همراهان ایرانگرد در میان بگذارید.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

یک نظر

  1. حامد پاسخ

    اگه از دیدن جاهای تاریخی و آثار به جا مونده از گذشه علاقمند باشین قطعا دیدن روستای لافت واستون خیی لذت بخشه. قلعه های قدیمی و اون چاه های آب و قبرستان قدیمی و عجیب همشون ارزش یه بار دیدن رو دارن.

  2. پروانه پاسخ

    پارسال زمستون یه سفر رفتیم قشم عالی بود و کلی خوش گذشت . کلی گشت و گذار کردیم تو بازارای قشم و خرید کردیم .بعدم چندتا جاهای دیدنی رو رفتیم یکیش همین روستای لافت بود. خیلی جالب بود واسم دیدن بافت قدیمیش.

  3. Elyas_ecoqeshm پاسخ

    قلعه پرتقالی مربوط به لافت نیستش و تنها قلعه ای که داخل شهر لافت وجود داره قلعه نادریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو تور گردشگری از ایرانگرد