سفر به دشت دریاسر: دیدنی ها، مسیر دسترسی و اقامت

دریاسر

دشت دریاسر دشتی وسیع است در جنوب شهر تنکابن در استان مازندران است که در منطقه دوهزار قرار دارد. این دشت وسیع یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی شمال کشورمان به شمار می‌رود. دشتی که در میان کوه‌های سر به فلک کشیده آرمیده و در هر فصل جلوه ویژه‌ای به منطقه می‌دهد. در این مطلب خواهیم دید که دشت دریاسر کجاست و چه دیدنی‌هایی دارد. همچنین بهترین زمان سفر و شرایط اقامت در آن را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

گشتی در دشت دریاسر

طبیعت خطه شمال ایران همواره زبان‌زد بوده و مقصد اغلب طبیعت دوستان است. دشت وسیع دریاسر نیز بخشی از همین طبیعت بکر و فراموش نشدنی است. این دشت در ارتفاعات بلند و میان چند کوه‌ قرار داشته و مانند نگینی در این منطقه بی‌نظیر می‌درخشد. همچنین این دشت به نام‌های دشت دریاسر محمودآباد و لنگرود نیز معروف است. در واقع مردم محلی این دشت زیبا را اغلب به چنین نام‌هایی می‌شناسند.

دشت دریاسر در استان مازندران

دریاسر (عکس: کاظم)

دیدنی ها و تفریحات دشت دریاسر

 • چشمه سارها:‌ در دشت بزرگ دریاسر علاوه بر گل‌ها و طبیعت کم‌نظیر، چشمه‌های متعددی هم وجود دارد. چشمه‌هایی خروشان که از دل زمین جوشیده و دشت پرگل را چشم نوازتر می‌کنند. در فصل‌های بارندگی‌ این چشمه‌ها چنان پرآب و خروشان می‌شوند که گاهی کمتر جایی را در این دشت زیبا می‌توان خشک یافت. آب این چشمه‌ها پس از سیراب نمودن دشت گل و سبزه، به صورت رودخانه‌ای جاری شده و به سایر رودخانه‌های بزرگتر می‌پیوندد.
 • رودخانه‌های خروشان: یکی دیگر از زیبایی‌های معروف این دشت وسیع رودخانه‌ای است که از میان آن عبور می‌کند. این رودخانه از کوه‌های مرتفع‌ اطراف سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از میان گل‌های بابونه و درختان سرسبز، به سمت ارتفاعات پایین‌تر سرازیر می‌شود. آب این رودخانه از بارندگی‌ها، چشمه‌ها، ذوب شدن یخچال‌های کوهستانی و غیره تامین می‌شود.
 • گل‌ها و طبیعت بی‌نظیر:‌ این دشت زیبا در اکثر فصول سال، به خصوص بهار، پوشیده از سرسبزی و گل‌های زیباست. گل‌های بابونه این دشت در میان گردشگران بسیار معروف بوده و اغلب گردشگران و مسافران دریاسر برای دیدن این منظره به این دشت سفر می‌کنند. اگر می‌خواهید منظره‌ای زیبا از دشتی وسیع و پوشیده از بابونه‌های زردرنگ را ببینید، در فصل بهار به دشت کم‌نظیر دریاسر سفر کنید.

  طبیعت دریاسر

  طبیعت دریاسر در استان مازندران (عکس: جلال حسینی)

 • جنگل‌های انبوه:‌ اگر شما هم کنجکاو هستید که جنگل‌های دشت دریاسر کجاست باید بدانید در خود دشت  نمی‌توانید جنگلی را ببینید. این دشت با کوه‌ها احاطه شده و در واقع مرزی طبیعی بین جنگل‌ها و کوهستان به شمار می‌رود. برای دیدن جنگل‌های انبوه باید کمی پیاده روی کنید و به سمت شرق بروید. در این منطقه می‌توانید جنگل‌های دو هزار را ببینید که پوشیده از درختان ازگیل و آلوچه جنگلی و غیره است.
 • کوهنوردی: همانطور که گفتیم دریاسر در ارتفاع ۲هزار متری از سطح دریا قرار دارد. اطراف آن قله‌ها و کوه‌های مرتفع‌تری نیز وجود دارد. این قله‌ها و زیبایی طبیعت آن‌ها که پوشیده از گل‌ها و درختان و درخچه‌های وحشی است، بهشت علاقه‌مندان به کوهنوردی به شمار می‌رود. بسیاری از گردشگران از دور و نزدیک برای کوهنوردی در این کوه‌های بی‌نظیر به این منطقه سفر می‌کنند. قله‌هایی مانند خشچال، کندیگان، البرز غربی، طالقان و کوه سیالان برخی از قله‌های معروف در میان طرفداران کوهنوردی در منطقه دریاسر است.
 • گردش و پیاده روی: قدم زدن در دشتی پر از گل‌های بابونه زردرنگ که ارتفاعشان تا زانو هم می‌رسد، می‌تواند یکی از فراموش نشدنی‌ترین خاطرات از سفر به شمال و دریاسر باشد. دیدن چشمه‌ها و تنفس هوای پرطراوت و پاکیزه محیط روح هر کسی را نوازش می‌کند. توصیه می‌کنیم سفر به دشت زیبای دریاسر و گوش دادن به صدای چشمه‌ها،‌ رودخانه و آواز پرندگان در هوای خنک بهاری را از دست ندهید.
 • کمپینگ: دریاسر مقصد بسیاری از علاقه‌مندان به کمپینگ در طبیعت بکر است. بعد از یک گردش لذت بخش در طبیعت و کوهستان‌های اطراف، استراحت در حاشیه دشت می‌تواند لذت سفر را دو چندان کند. حتما از این گزینه استفاده کنید و در حین نوشیدن چای داغ از تماشای منظره بی‌نظیر پیش رویتان لذت ببرید.

دشت دریاسر کجاست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که دشت دریاسر کجاست. برای پاسخ به این سوال باید گفت دشت زیبای دریاسر در جنوب شهر تنکابن در استان مازندران واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا به بیش از ۲ هزار متر نیز می‌رسد. این دشت در میان چند کوه مرتفع قرار گرفته که تاثیر بسیاری در آب و هوای خنک و بارندگی‌های فراوان در آن دارند. دشت وسیع دریاسر از سمت شرق به منطقه طالقان و از غرب به گردنه سیالان، قله‌های خشچال و کندیگان می‌رسد. در واقع این دشت در میان منطقه کوهستانی البرز غربی و کوه‌های سر به فلک کشیده الموت قرار گرفته و پوشش گیاهی بی‌نظیر خود را مدیون آن‌هاست.

فاصله تهران تا دشت دریاسر در حدود ۲۸۸ کیلومتر است. سفر به این دشت از تهران با خودروی شخصی حدودا ۵ تا ۶ ساعت طول می‌کشد. فاصله این دشت از تنکابن و ساری نیز به ترتیب ۳۵ و ۲۵۹ کیلومتر است. همچنین دشت زیبای دریاسر از عباس آباد ۶۱ کیلومتر و از رامسر ۶۳ کیلومتر فاصله دارد، بنابراین می‌توانید از جاهای دیدنی رامسر نیز بازدید کنید.

پس از این که به شهر تنکابن رسیدید، جاده دوهزار را در پیش بگیرید. وقتی به دوراهی امام زاده قاسم رسیدید، به سمت چپ بپیچید و مسیری را که به سمت یک دره می‌رود طی کنید. انتهای این مسیر به روستای عسل محله می‌رسد. از این روستا به بعد باید مسیری چند متری را پیاده طی کنید. حدود یک تا یک و نیم ساعت باید کوهپیمایی کنید و از تپه‌ها و قله‌های مرتفع عبور کنید تا به دشت وسیع دریاسر برسید.

دریاسر کجاست

منطقه دریاسر در نزدیکی تنکابن (عکس: کاظم)

بهترین فصل سفر به دشت دریاسر

تمام فصل‌های دریاسر زیبا و رویایی است. طبیعت این دشت در هر فصل جلوه‌ای ویژه از خود را به رخ می‌کشد. بهار پرطروات و پوشیده از بابونه زردرنگ در میان کوه‌های سرسبز پوشیده از درختان انبوه، تصویری است روح نواز. تابستان خنک و میوه‌های درختان جنگلی و آسمان صاف پوشیده از ستاره‌های پرنور یکی دیگر از زیبایی‌های این دشت به شمار می‌رود. پاییز این دشت برای علاقه‌مندان به قدم زدن در دشتی پوشیده از برگ‌ها و رنگ‌های زرد و قرمز و نارنجی، بهشتی بی‌بدیل است. همچنین زمستان این دشت وقتی پوشیده از برف بوده و کوه‌های اطراف نیز به رنگ سفید درآمده‌اند، جلوه‌ای چشم نواز از طبیعت است.

با این حال سفر به دشت دریاسر در فصل‌های گرم‌تر سال بهتر به نظر می‌رسد. چرا که این دشت در منطقه کوهستانی واقع شده و در فصل‌هایی مانند پاییز و زمستان هوای سردی دارد. بنابراین بهتر است در فصل‌های تابستان و بهار به دشت زیبای دریاسر سفر کنید. به خصوص اگر می‌خواهید دشت پوشیده از گل‌های زردرنگ بابونه را ببینید،‌ اردیبهشت ماه بهترین ماه برای لذت بردن از این زیبایی‌هاست.

دشت دریاسر در بهار

دریاسر در نزدیکی شهر تنکابن (عکس: حلال حسینی)

دیدنی های نزدیک به دریاسر

پس از بازدید از دشت زیبای دریاسر می‌توانید به دیدن مکان‌های دیدنی اطراف نیز بروید. در نزدیکی دریاسر دیدنی‌هایی مانند سواحل دریای خزر، آبگرم فلکده و غیره وجود دارد.

 • سواحل دریای خزر:‌ سواحل دریای خزر همواره یکی از پرطرفدارترین مناطق گردشگری و تفریحی مسافران شمال ایران است. در این منطقه می‌توانید علاوه بر لذت بردن از ساحل زیبا و دریای بیکران از تفریحات هیجان انگیز آن نیز استفاده کنید. برای مثال قایق سواری، شنا و غواصی، آلاچیق‌های ساحل شنی و غیره یکی از چندین تفریح جذاب این ناحیه است.
 • آبگرم فلکده: آبگرم فلکده یکی دیگر از دیدنی های نزدیک به دریاسر بوده و آب آن از چشمه‌های اطراف و رودخانه لیره تامین می‌شود که از نزدیکی‌اش عبور می‌کند. دمای این آبگرم بین ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد قرار دارد و آب آن عاری از گوگرد و سایر ترکیبات سمی است. به همین دلیل مردم محلی از آب چشمه‌ها برای مصارف خانگی و کشاورزی هم استفاده می‌کنند. در این آبگرم می‌توانید به آبتنی بپردازید و از خواص درمانی آن نیز استفاده کنید. برای بازدید از این آبگرم باید به جاده سه هزار بروید.

اقامت در سفر به دریاسر

اغلب تورهای سفر به دشت دریاسر یک روزه هستند. بنابراین نیازی به اقامت در این منطقه وجود ندارد. در صورت نیاز هم معمولا تجهیزات کمپینگ و چادرزنی به طور کامل در اختیار است. اما اگر قصد دارید در این دشت اقامت کنید و از دیدنی‌های آن به طور کامل لذت ببرید، بهتر است به روستاهای نزدیک به این دشت سر بزنید. در روستاهایی مانند عسل محله و نرس، خانه‌ها و اقامتگاه‌هایی برای گردشگران فراهم شده است. می‌توانید برای یک یا چند شب آن‌ها را اجاره کرده و اقامت کنید.

اگر قصد دارید در هتل اقامت کنید باید فاصله ۳۵ کیلومتری را به تنکابن برگردید و در یکی از هتل‌های این شهر اقامت کنید. به‌علاوه اجاره ویلا نیز یکی از گزینه‌های اقامت در تنکابن است، همانظور که می‌دانید اجاره ویلا شمال پرطرفدارترین گزینه برای اقامت در این خطه سرسبز کشورمان است.

نکات مهم در سفر به دریاسر مازندران

یکی از نکات مهمی که در سفر به دریاسر نباید از یاد ببرید،‌ به همراه داشتن کفش مناسب برای پیاده روی و کوهنوردی است. برای رسیدن به این دشت باید مسیر طولانی پیاده روی کنید، بنابراین حتما کفش مناسبی بپوشید. همچنین اگر قصد کوهنوردی دارید باید بدانید برای عبور از پستی‌ها و بلندی‌های کوه‌های مرتفع باید کفش مخصوص کوهنوردی به پا داشته باشید تا آسیبی نبینید.

از طرفی دسترسی به آب آشامیدنی در این منطقه ساده نیست. پس بهتر است همیشه بطری آب به همراه داشته باشید. همچنین برای اقامت شبانه در این منطقه چادر و لباس گرم و پتو با خود ببرید. چرا که شب‌های مناطق کوهستانی سردتر از روزهای آن است.

یکی دیگر از ملزومات سفر به دشت زیبای دریاسر به همراه داشتن دوربین عکاسی است. چرا که کمتر کسی می‌تواند در برابر زیبایی‌های آن مقاومت کرده و عکس یادگاری نگیرد. ثبت تصویر دشت پرگل دریاسر و جنگل‌ها و کوه‌های اطراف قطعا یکی از لذت بخش‌ترین تفریحات در این سفر خواهد بود. برای آنکه وسیله‌ای را از قلم نیندازید، بهتر است یک چک لیست سفر تهیه کنید.

در این مطلب فهمیدیم که دشت دریاسر کجاست و چه دیدنی‌هایی دارد. همچنین اطلاعاتی نیز در رابطه با بهترین فصل سفر به این دشت و شرایط اقامت در آن کسب کردیم. امیدواریم از سفر به این دشت زیبا لذت ببرید. در آخر لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما و همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

امتیاز ۴.۵۶ از ۵ – ۴ رای
spinner در حال ثبت رای
اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو تور گردشگری از ایرانگرد