دره شیرز کجاست؟ معرفی تنگ شیرز + عکس و مسیر دسترسی

دره شیرز

دره شیرز یا تنگ شیرز یکی از زیباترین دره‌های ایران محسوب می‌شود. این دره که در نزدیکی شهرستان کوهدشت قرار گرفته به دلیل طبیعت زیبا، آب و هوای عالی و چشم‌اندازهای رویایی در چند سال اخیر مورد توجه گردشگران و طبیعت دوستان قرار گرفته است. اما این تمام ماجرا نیست چرا که آثار باستانی موجود در این دره دلیل دیگری است که افراد علاقه‌مند به موضوعات تاریخی و باستانی را به سوی خود می‌کشاند. اگر شما هم به دره شیرز علاقه‌مند شده‌اید و دوست دارید همه چیز را درباره آن بدانید با ما همراه باشید.

گشتی در دره شیرز و دیدنی های آن

به جرات می‌توان گفت که یکی از شگفت‌انگیزترین و زیباترین جاهای دیدنی غرب کشور، دره شیرز کوهدشت است که به گرند کنیون ایران شهرت دارد. این جاذبه طبیعی در استان لرستان قرار دارد و به عنوان ژئوپارک در فهرست آثار یونسکو و آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است.

آنچه باعث تمایز این دره با دیگر دره‌های موجود در رشته کوه زاگرس می‌شود، چشمه‌های کوچک و بزرگ و رودخانه زیبایی است که در آن جریان دارد و محیط سنگی و خشن آن را لطیف و زیبا کرده است. البته به هیچ عنوان نمی‌توان از تاثیر وجود درختان وحشی و صخره‌های بلند و تیز، بر روی جذابیت بی‌انتهای دره چشم پوشی کرد.

تنگ شیرز

تنگه شیرز (عکس: علیرضا اسماعیلی)

این دره پوشش انبوه گیاهی و جنگلی زیبایی دارد که نسبتا بکر و دست نخورده است. به همین دلیل یکی از اولین چیزهایی که در مواجه با این منطقه شما را جذب خود خواهد کرد تلفیق گیاهان و درختان با صخره به زیباترین شکل ممکن است. کمی که در میان دره قدم برمی‌دارید، با آب زلال و روان چشمه‌ها مواجه خواهید شد که موسیقی آرامش بخشی را در سکوت دره ایجاد می‌کنند.

سرازیر بودن رودخانه‌ها به داخل دره باعث شده تا چشمه‌های زیبایی نیز در این دره وجود داشته باشند که تماشای آنها خالی از لطف نیست. رقص آب زلال چشمه از ارتفاعات کوه به داخل دره که با رسیدن به صخره‌ها متلاشی می‌شود چنان منظره‌ای را رقم می‌زند که هیچ انسانی از تماشایش سیر نخواهد شد.

یکی از باشکوه‌ترین و پر خروش‌ترین آبشارهای دره، آبشار شیرز است که هیبت آن هر تماشاگری را مجذوب خود می‌کند و تعجب آنها را بر می‌انگیزاند. به جرات می‌توان گفت که این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. این چشمه‌ها و آبشارها باعث شده تا صخره‌ها که مانند دیواری دره ی شیرز را محاصره کرده‌اند، به مرور زمان فرسوده شده و زیباییشان بیشتر از پیش شود. لازم به ذکر است که ارتفاع این صخره بین 150 تا 200 متر است و شیب بسیار تندی دارند.

دره یا تنگ شیرز

تنگه شیرز (عکس: هومن)

طول تنگه دره 5 کیلومتر است که رود کوچکی از میانش عبور می‌کند و چشمه‌ها و سراب زیبایی را به وجود آورده است. این رود از نزدیکی دره نیز عبور کرده و در نهایت به رودخانه سیمره ریخته می‌شود. در این رودخانه ماهی‌های خوشمزه‌ای نیز وجود دارد که اگر اهل ماهی‌گیری هستید می‌توانید با تجهیزات ماهی گیری به این منطقه بیایید و چند تا قزل آلای خوشمزه برای ناهار خود بگیرید.

برخی از افراد که به تاریخ باستانی علاقه‌مندند، بسیار مشتاق هستند که بدانند دره شیرز کجاست. دلیل این اشتیاق به این مساله بازمی‌گردد که گفته شده در این دره و برخی از غارهای آن، آثاری باستانی از زندگی مردم در چندین میلیون سال پیش کشف شده است. یکی از این غارها، غار پیر خدا نام دارد که  جزو غارهای آبی ایران است که در آن می‌توانید به تماشای استالاگتیت‌ها بپدازید. آثار موجود در غار نشان دهنده حیات در دوران باستان و زندگی غارنشینی در دره ی شیزر دارد.

از دیگر دیدنی‌های موجود در دره می‌توان به ستون بسیار زیبایی اشاره کرد که به دست طبیعت در اثر باد، باران و زلزله پدیده آمده؛ نام این ستون، مناره سنگی است. این مناره به دلیل ارتفاع 80 متری و قطر 10 متری دارای هیبت و شکوه خاصی است.

وجود محوطه‌هایی که به عصر حجر یا  همان دوران سنگ اشاره می‌کند باعث شده تا سازمان میراث فرهنگی در طرح جامع گردشگری استان لرستان توجه بیشتری به این منطقه داشته باشد. همچنین سازمان محیط زیست نیز با آگاهی رسانی به گردشگران سعی بر آن دارد که این جاذبه طبیعی و تاریخی ارزشمند عمر طولانی داشته باشد و این سرمایه ملی از بین نرود.

دره شیرز کوهدشت

تنگ شیرز (عکس: امیر کریمی)

 دره شیرز کجاست؟

حال که با زیبایی‌ها و طبیعت بی‌‎نظیر تنگ شیرز آشنا شدید شاید از خود بپرسید که دره شیرز کجاست و مسیر دسترسی آن چگونه است. دره شیرز، دره‌ای در شمال باختری شهرستان کوهدشت در غرب کشور است که در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، لرستان و ایلام قرار دارد. اگر بخواهیم دقیق‌تر به منطقه قرارگیری این دره اشاره کنیم، باید بگوییم که در بخش زردلان در منطقه‌ای به نام اولادقباد قرار گرفته و از روستای گدارگه تا کناره رود سیمره ادامه دارد.

آدرس دره سیزر: استان لرستان، شهرستان کوهدشت، جاده اولادقباد، بخش زردلان، بعد از روستای مهدی رضای زردله

مسیر دسترسی به دره شیرز

از آنجا که این منطقه در نقطه طلاقی سه استان غربی قرار گرفته، شما برای اینکه خود را به دره زیبای شیرز برسانید چند راه متفاوت در پیش روخواهید داشت. لذا می‌توان بر اساس شهری که در آن قصد عزیمت دارید، بهترین و نزدیک‌ترین راه را انتخاب کنید:

 1. پس از رسیدن به لرستان به سوی خرم آباد بروید تا به شهرستان کوهدشت برسید. این مسیر خیلی طولانی نیست و خرم آباد به کوهدشت کمتر از 100 کیلومتر فاصله دارد. پس از رسیدن به کوهدشت، وارد جاده اولادقباد شوید و از روستای زردله عبور کنید تا به دره برسید. این مسیر نیز چیزی در حدود 50 کیلومتر است و مدت زمان زیادی را از شما نمی‌گیرد. در این مسیر می‌توانید کمی وقت بیشتری را صرف کرده و از آبشار نوژیان و آبشار وارک خرم آباد نیز دیدن کنید.
 2. اگر از سمت کرمانشان به این منطقه می‌خواهید سفر کنید بهتر از مسیر دوم استفاده کنید. در این مسیر پس از رسیدن به کرمانشاه به سمت جیران بلاغ و هلشی رانندگی کنید تا به بخش زردلان برسید. پس از آن دره سرسبز شیزر را خواهید دید. اگر این امکان را دارید که یک الی دو روز برنامه سفرتان را طولانی‌تر کنید بهتر است از جاهای دیدنی کرمانشاه نیز دیدن کرده و سوغات کرمانشاه را برای دوستان و عزیزان‌تان تهیه کنید.

بهترین زمان سفر به تنگ شیرز

به طور کلی رشته کوه‌های زاگرس از شهرتان کوهدشت عبور می‌کنند و باعث شده تا اقلیم این منطقه سرد و کوهستانی باشد. به همین دلیل در فصول پاییز و زمستان آب و هوای این منطقه کاملا سرد و در برخی موارد برفی است. از آنجایی که در هنگام گردش در این منطقه نیاز به گذر در تنگه و رودخانه خواهید داشت، بسیار مهم است که آب خیلی سرد نباشد و جسم شما نیز توانایی تحمل آن را داشته باشد. از آنجا که در فصل بهار و تابستان، هوا معتدل و دمای آب اندکی گرم‌تر می‌شود، بهترین زمان سفر به تنگه شیرز فصول بهار و تابستان است.

در فصل بهار درختان به تازگی از خواب زمستانی خود بیدار شده‌اند و برگ‌های تازه جوانه زده شده‌ای دارند که حال و هوای خوب و با نشاطی را به محیط می‌بخشند. همچنین رودخانه، آبشار و چشمه‌ها در پر آب‌ترین حالت خود قرار دارند که باعث می‌شود زیبایی دره در بالاترین حد ممکن جلوه‌گری کند و هوش از سر تماشاگرانش ببرد. با این حال اگر از سرمای هوای بهاری نیز اذیت می‌شوید و ترجیح می‌دهید هوا اندکی معتدل‌تر باشد، توصیه می‌کنیم از 15 اردیبهشت تا اواخر تابستان به این منطقه سفر کنید.

تنگ شیرز

تنگه شیرز (عکس: مرتضی برجسته)

 جاهای دیدنی نزدیک به دره شیرز

اگرچه هیچ فردی به سادگی از تماشای زیبایی‌های دره شیرز کوهدشت سیر نمی‌شود، اما بهتر است حالا که تا ایجا آمده‌اید دیگر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این منطقه را ببینید تا لذت سفر خود را تکمیل کنید. کوهدشت سرزمینی با تاریخ غنی در طبیعت کوهستانی است که نشانه‌های سکونت بشر از میلیون‌ها سال پیش را در خود دارد. از بهترین و زیباترین جاهای دیدنی نزدیک به این منطقه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دره سرطرهان: یکی دیگر از دره‌های زیبا در این منطقه، دره سرطرهان است که رودخانه سیمره نیز از آن می‌گذرد و به آن حیات می‌بخشد. این دره زیبا و وسیع، محل زندگی چندین طایفه لری و لکی است و تماشای طبیعت آن نیز خالی از لطف نیست.
 • پل سی پله: وجود رودخانه سیمره و دیگر رودهای در شهرستان کوهدشت باعث شده تا پل‌های تاریخی زیادی بر روی آن از دیرباز بنا شده باشد و امروزه هریک از آنها به عنوان یک آثار باستانی و تاریخی مورد توجه قرار گیرد. یکی از این پل‌ها، همین پل سی پله است که تاریخ آن به دوران ساسانیان بازمی‌گردد.
 • غار میر ملاس: همیشه در مناطق کوهستانی غارهای زیادی وجود دارد که مردم دوران عصر حجر بهترین آنها از نظر آب و هوایی را برای سکونت انتخاب می‌کردند. غار میر ملاس نیز که در نزدیکی شهرستان کوهدشت واقع شده یکی از این غارهاست که به دلیل وجود نقاشی‌هایی از هزاران سال پیش بر روی دیواره‌های خود شهره زیادی کسب کرده و از سراسر کشور و دنیا بازدیدکننده دارد.

از دیگر جاهای دیدنی که پس از بازدید از دره زیبای شیرز می‌توانید به آنجا نیز سری بزنید، می‌توان به قلعه کوهزاد، سرخ دم لری و سرخ دم لکی، پارک جنگلی بلوران و غار بتخانه اشاره کرد.

اقامت در سفر به تنگه شیرز

اکثر افرادی که قصد سفر و بازدید از دره شیرز کوهدشت را دارند، طبیعت دوستانی هستند که به کمپ زدن در طبیعت آشنایی دارند و در این دره زیبا چادر می‌زنند. به‌علاوه اکثر مسافران با تور یک روزه به این منطقه سفر می‌کنند. لازم به ذکر است که اگر قصد شب مانی در این مناطق را دارید باید با تجهیزات کامل باشید و نریختن زباله و حفظ محیط زیست را نیز رعایت کنید.

اما اگر به هر دلیلی تمایل به اقامت در طبیعت را ندارید، بهتر است برای اقامت خود به هتل و مسافرخانه‌های موجود در خرم آباد یا کرمانشاه مراجعه کنید. از بهترین هتل‌های موجود در این منطقه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هتل جهانگردی خرم آباد (4 ستاره)
 • هتل آزادی خرم آباد (4 ستاره)
 • هتل رنگین کمان خرم آباد (4 ستاره)
 • هتل عطر خرم آباد (3 ستاره)
 • هتل جمشید کرمانشاه (4 ستاره)
 • هتل کوروش کرمانشاه (4 ستاره)
 • هتل رسالت کرمانشاه (3 ستاره)

در سفر به تنگ شیرز به یاد داشته باشید که از قبل مواد غذایی مورد نیاز و آب تهیه کنید چرا که پس از عبور از تنگه شیرز دیگر مغازه‌ای وجود ندارد. پیشنهاد می‌کنیم لوازم کمک‌های اولیه نیز در دسترس داشته باشید و برای رفتن به داخل غار به هدلایت و لباس ضد آب مجهز شوید. بنابراین بد نیست که یک چک لیست سفر تهیه کنید تا وسیله‌ای را از قلم نیندازید.

شما برای سفر به این منطقه چه چیزهایی را توصیه می‌کنید؟ ایا اطلاعات دیگری هست که بخواهید بدانید؟ شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را در همین صفحه با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

امتیاز ۴.۰۱ از ۵ – ۴ رای
spinner در حال ثبت رای
اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو تور گردشگری از ایرانگرد