جا‌های دیدنی شهرکرد؛ سفری به بام ایران

دیدنی های شهرکرد

یکی از جا‌های دیدنی ایران که کمتر شناخته شده شهرکرد در استان چهارمحال بختیاری است. این شهر طبیعت بکر و دست نخورده‌ای دارد و یکی از مقاصد اصلی گردشگری ایران به حساب می‌آید. اگر به دنبال مکانی با طبیعت سبز و دست نخورده و آبشارهای زلال هستید سفر به شهرکرد بهترین گزینه برای انتخاب است. ما در ادامه شما را با جاهای دیدنی شهرکرد و این شهر زیبا آشنا خواهیم کرد.

جاهای دیدنی شهرکرد

شهر کرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری است. طبق مطالعات انجام شده قدمت این شهر به دوران حکومت اشکانیان و ساسانیان بر می‌گردد. این شهر در ۹۷ کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد و با عنوان بام ایران (مرتفع‌ترین شهر ایران) شناخته می‌شود.

شهرکرد در ارتفاع ۲۰۶۰ متری دریا واقع شده و با طبیعت بی‌نظیر و سبزش، آب و هوای مطبوع، جا‌های دیدنی طبیعی و تاریخی و… که دارد به یکی از مقاصد اصلی گردشگری ایران تبدیل شده است. در این مطلب از سری مقالات معرفی شهر و روستا با جاهای دیدنی شهرکرد و اطراف آن بیشتر آشنا خواهید شد.

جاهای دیدنی شهرکرد

شهرکرد

دیدنی های شهرکرد؛ تاریخ گردی

 1. مسجد جامع شهرکرد: در شهرکرد هم مانند دیگر شهر‌های ایران یک مسجد جامع با قدمت دیرینه وجود دارد. این مسجد به دستور “حاج محمدرضا خان” و در قرن ۱۳ هجری ساخته شده است. کاشی کاری‌های هفت رنگ و تزئینات این مسجد، ایوان ها، شبستان‌ها و… توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. مسجد جامع در محله علیای شهرکرد قرار دارد.

  جاهای دیدنی شهرکرد

  مسجد جامع شهرکرد (عکس: رحمان روحی دهکردی)

 2. حمام خان: حمام خان یکی از جاذبه‌های شهرکرد، در قسمت جنوب غربی مسجد جامع در خیابان مهر و در سال ۱۲۷۰ و به دستور “حاج محمدرضا خان” ساخته شده است. معماری و فضای داخل حمام برای علاقمندان به آثار تاریخی بسیار دیدنی و زیبا است.
 3. مسجد خان: یکی از جاهای دیدنی شهرکرد که به عنوان یک آثار ملی ایران به ثبت رسیده مسجد خان مربوط به دوره قاجار است. این مسجد در خیابان ملت شهرکرد قرار دارد.
 4. مسجد اتابکان: این مسجد بازمانده‌ای از دوره اتابکان با قدمت ۸۰۰ ساله است. مسجد اتابکان بار‌ها مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته است تا بتوانند از آن به عنوان یک آثار تاریخی استفاده کنند. برای بازدید از این اثر تاریخی باید به سمت خیابان ولیعصر شهرکرد راهی شوید.

  جاهای دیدنی شهرکرد

  مسجد اتابکان (عکس: ناصر حقیقت)

 5. بازار لحاف دوزان: در ضلع شرقی مسجد اتابکان بازاری بسیار قدیمی دیده می‌شود که گفته شده قدمت آن حداقل به دوره قاجار بازمی گردد. این بازرا دارای بخش‌های مختلفی مانند کاروانسرا، مدرسه علمیه و… بوده و حرفه‌هایی مانند قنادی، لبافی، مسگری و… در آن رواج داشته است. جالب است بدانید این بازرا یکی از دیدنی‌های شهرکرد است که در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
 6. موزه باستان شناسی: موزه‌ای در خیابان ولیعصر شهرکرد قرار دارد که به آن موزه باستان شناسی یا حمام پرهیزکار می‌گویند. این حمام در دهه 20 هجری شمسی احداث شد و اکنون به یکی از جاذبه‌های شهرکرد تبدیل شده است. در این موزه اشیای با ارزش و عتیقه مانند وسایل سنگی دوران نوسنگی، مجسمه‌های گلی با قدمت ۹۰۰ ساله، ظرف‌هایی از دوره هزار دوم و پنجم قبل از میلاد و… نگهداری می‌شود.

  دیدنی های شهرکرد

  موزه باستان شناسی

 7. امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون: اگر به زیارت علاقه دارید به خیابان ولیعصر جنوبی شهرکرد بروید و سری به حلیمه و حکیمه خاتون دختران “ابراهیم مجاب” از فرزندان “حضرت امام موسی بن جعفر” بزنید.
 8. خانه ستوده چالشتری: این قلعه تاریخی یکی از دیدنی های شهرکرد و یادگاری از دوران صفویه و قاجار است. چیزی که در این قلعه توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند تنها قسمت باقی مانده از آن یعنی شاه نشین قلعه است. علاوه‌بر این در این قلعه سه موزه آثار سنگی، کار و زندگی و موزه مردم شناسی نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. خانه ستوده چالشتری در ۸ کیلومتری شمال شرقی شهرکرد و در خیابان بهار واقع شده است.

  جاهای دیدنی شهرکرد

  خانه ستوده چالشتری (عکس: امیرحسین بنوی)

 9. قلعه شمس آباد: در ۱۵ کیلومتری شهرکرد قلعه‌ای به نام شمس آباد با قدمتی بیش از ۱۲۰ سال به چشم می‌خورد. این قلعه در دوره حکومت پهلوی و به دستور یکی از خان‌های بختیاری به نام “یوسف خان امیر مجاهد” در دو طبقه احداث شد. نقش‌ها و تصاویر حک شده روی ستون‌های این بنا بسیار دیدنی و زیبا هستند.
 10. قلعه دزک: قلعه دزک از حکومت قاجار به جامانده و یکی از دیدنی‌های تاریخی در روستای دزک واقع در ۲۲ کیلومتری شهرکرد است. چیزی که در این قلعه مورد توجه قرار می‌گیرد معماری و تزئینات شگفت انگیز داخل قلعه است.

  دیدنی های شهرکرد

  قلعه دزک (عکس: روح الله رئیسی)

مدرسه علمیه، آرامگاه دهقان سامان، حمام درب امامزاده، سنگ نوشته‌های مشروطیت، قلعه سورک، سقاخانه ارباب میرزا، مصلی امام خمینی، غار سراب، شیر‌های سنگی و… از دیگر جاهای دیدنی شهرکرد و مکان‌های تاریخی هستند که درشهرکرد و اطراف آن واقع شده‌اند و در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

جاهای دیدنی شهرکرد؛ طبیعت گردی

 1. پل زمان خان: پل زمان خان یکی از جاهای دیدنی شهرکرد است و کمتر کسی است که نام این پل تاریخی را نشنیده باشد. پل زمان خان در شهرستان سامان (از توابع شهرکرد)، ۲۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده و رودخانه زاینده رود از زیر آن عبور می‌کند. در مجاورت این پل فضایی تفریحی با امکانات رفاهی ساخته شده که می‌توانید مدتی را به تفریح و استراحت بپردازید.

  جاهای دیدنی شهرکرد

  پل زمان خان

 2. پارک ملی تنگه صیاد: در فاصله ۱۵ کیلومتری جاده شهرکرد به اصفهان منطقه‌ای وسیع از محیط زیست و حیاط وحش را می‌توانید ببینید. این پارک با وسعت ۲۷ هزار هکتار یکی از جاذبه‌های شهرکرد است که بیش از ۲۵۰ گونه‌ی گیاهی را در خود جای داده است. همچنین قسمت‌هایی از این منطقه زیستگاه حیواناتی چون قوچ و میش، گرگ، روباه، پلنگ، کبک و… است. پارک ملی تنگه صیاد مکانی مناسب برای استراحت و اتراق کوتاه مدت مسافران است.
 3. پل خراجی: یکی دیگر از جا‌های دیدنی و طبیعی شهر کرد پل خراجی متعلق به دوران صفوی است. این پل در ۳۰ کیلومتری شهرکرد، در جنوب غربی روستای خراجی قرار دارد. رودخانه‌ای به نام کیار از زیر این پل عبور می‌کند و شما می‌توانید دقایقی آرامش را در کنار این پل تجربه کنید.

دشت لاله‌های واژگون، تپه اسکندری، تپه شهر کهنه، تپه سراب، آبشار زردلیمه، پارک لاله شهرکرد، پارک جنگلی تهلیجان، پارک آبی دهکده موج، دریاچه شلمزار، چشمه زنه و… از دیگر جاذبه‌های شهرکرد و اطراف آن هستند که در صورت تمایل می‌توانید از آنها بازدید کنید.

شهرکرد کجاست و چگونه باید به این شهر برویم؟

اکنون سوالی که برای شما پیش آمده این است که شهرکرد کجاست و چگونه باید به آنجا برویم؟ شهرکرد در شمال شرقی استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است. این شهرستان در موقعیت جغرافیایی ۴۹ درجه و ۲۲ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۴۹ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۲۰ دقیقه تا ۳۳ درجه و ۳۱ دقیقه عرض شمالی قرار دارد.

شهرکرد از شمال به شهرستان‌های سامان و بِن، از غرب به شهرستان فارسان، از جنوب به شهرستان‌های بروجن و کیار و از شرق به استان اصفهان محدود شده است. تهران تا شهرکرد حدود ۵۵۵ کیلومتر فاصله دارد.

شما می‌توانید با ماشین شخصی یا اتوبوس به دیدن شهرکرد بروید. علاوه بر آن استان چهارمحال بختیاری دارای یک فرودگاه بین المللی است که می‌توانید در کمترین زمان خود را به چهارمحال بختیاری و سپس شهرکرد برسانید و پس از آن برای بازدید از جاهای دیدنی شهرکرد از مینی بوس‌ها یا تاکسی‌های درون شهری استفاده کنید.

بهترین فصل سفر به شهرکرد

جاهای دیدنی شهرکرد در هر فصلی دیدنی هستند، اما شرایط آب و هوایی این منطقه در تمام فصول برای سفر مناسب نیست. شهرکرد دارای آب و هوای معتدل و سرد است و بهترین جا برای گشت و گذار در روز‌های گرم سال مثل تابستان است. در تابستان به قدری هوا در شهرکرد مطلوب است که این شهر به عنوان یکی از بهترین ییلاق‌های ایران به حساب می‌آید.

اگرچه این شهر در پاییز و زمستان نیز زیبایی‌های خاص خود را دارد، اما در این فصول هوای شهرکرد بسیار سرد است. بنابراین اگر مسافرت در هوای سرد برای شما لذت‌بخش نیست از سفر به شهرکرد در فصول سرد سال خودداری کنید.

سوغاتی و غذا‌های محلی شهرکرد

صنایع دستی و سنتی شهرکرد بسیار مناسب برای سوغاتی هستند. این محصولات عبارتند از قالی، خورجین، گلیم، جاجیم و خرسک، قفل، نمد، کلاه و… علاوه بر آن لبنیات‌ها، عسل، کشک و قره قوروت و بادام‌های شهرکرد بسیار طبیعی و خوشمزه هستند.
مشهورترین غذا در شهرکرد نوعی کباب گوشت مرسوم به کباب بختیاری و بسیار لذیذ است. از دیگر غذا‌های محلی شهرکرد می‌توان به آش دوغ و کاله جوش اشاره کرد.

جاهای دیدنی شهرکرد

سوغات شهرکرد

هتل ها و اقامتگاه های شهرکرد

در صورت سفر به این شهر سرسبز اصلا نگران اقامت خود نباشید. در شهرکرد هتل‌های زیادی از جمله هتل پارسیان آزادی، هتل جهانگردی، هتل دیبا، هتل سنتی اقامت سرای تلفنخانه شهرکرد و… برای اقامت وجود دارند که بسته به بودجه خود می‌توانید یکی از آنها را برای اقامت انتخاب کنید.

با بام ایران و جاهای دیدنی شهرکرد آشنا شدید. اگر به این شهر سرسبز و دیدنی سفر کردید فراموش نکنید که از روشن کردن آتش و ریختن زباله در طبیعت خودداری کنید تا طبیعتی تمیز و همیشه سبز داشته باشیم. اگر شما هم اطلاعات دیگری در مورد این منطقه و دیدنی‌های آن دارید آن را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

امتیاز ۴.۶۷ از ۵ – ۲ رای
spinner در حال ثبت رای
اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. زینب پاسخ

  زمستونای شهرکرد و از دست ندین و حتما برای برف بازی به پیست اسکی های اطراف شهرکرد برین و از اسکی و برف بازی لذت ببرین.
  اکه هم اسکی بلد نیستین اصلا نگران نباشین چون بهتون آموزش میدن.

 2. آرزو پاسخ

  مگه میشه تا شهرکرد رفت و از قره قوروتش امتحان نکرد. من که هر بار به شهرکرد میرم کلی قره قوروت میخرم

 3. معصومه پاسخ

  من در رشته معماری درس می‌خونم و در مورد این حمام و مسجد خان خیلی تعریف شنیدم. مسجد خان هم خیلی قدیمی است و ازش خیلی تعریف شنیدم.

 4. صالح پاسخ

  من در شهرکرد زندگی می‌کنم و باید بگم، در این شهر مسجدهای قدیمی زیادی وجود داره که قدمت آن‌ها به یک قرن می‌رسه و یکی دیگه از این مسجدها، اتابکان است که دیدن این مسجد از نزدیک لطف دیگه‌ای داره.

  1. امین پاسخ

   سلام وقت بخیر میشه لطفا روستاهای زیبا و خنکش رو معرفی کنید و بگید چطور میتونیم اقامت داشته باشیم در روستاها؟ مادرم بیمارن و باید ببریمش سفر و هیج جا رو بلد نیستیم. ممنون میشم کمکم کنید

 5. طاهره پاسخ

  شهرکرد برای اینکه تعطیلات آرومی داشته باشی واقعا خوبه. اما در فصل زمستان هوا به شدت سرد میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو تور گردشگری از ایرانگرد