ییلاق اولسبلنگاه ماسال کجاست؟ راهنمای سفر + عکس و فیلم

اولسبلنگاه ماسال

اگر دلتان هوای پاک همراه با صبحانه‌های محلی می‌خواهد، اگر دلتان می‌خواهد شب را در یک دشت سبز و در کلبه‌ای چوبی به صبح برسانید باید به ماسال اولسبلنگاه (اولسبلانگاه) سفر کنید. در سفر به ارتفاعات اولسبلنگاه زندگی در زمین و در دل آسمان را یکجا می‌توانید تجربه کنید. ما در ادامه به شما خواهیم گفت که اولسبلنگاه ماسال کجاست و چه دیدنی‌هایی دارد. پس با ما همراه باشید.

گشتی در اولسبلنگاه ماسال و دیدنی های آن

روستای زیبای اولسبلنگاه که به آن اولسبلانگاه نیز می‌گویند یکی از ییلاق‌های غرب استان گیلان و از توابع شهرستان ماسال است. مردم روستای ماسال در فصل گرما برای گذراندن اوقات خود به این ییلاق میان‌کوهی نقل مکان می‌کنند. اولسبلانگاه در ارتفاعات شهرستان تالش و در فاصله یک هزار و 498 متری از سطح دریا قرار دارد.

اولسبلنگاه یک نام تالشی و تشکیل شده از دو بخش اولَس (به معنی درخت مَمرَز) و بِلَنگاه (به معنی جای بلند) است. پس اولسبلنگاه معنی “جایگاه رویش درخت ممرز” می‌دهد.

با ورود به ییلاق اولسبلنگاه ماسال دشتی سراسر سبز را خواهید دید که کلبه‌های چوبی کوچک و بزرگ، اسب‌های مردمان منطقه و درختان آلو و فندق آن را تزئین کرده‌اند. در مسیر رسیدن به این منطقه علاوه‌‌بر لذت بردن از جاده‌ی پر پیچ و خم، درختان پر پیچ و تاب و تماشای دشت مه گرفته، می‌توانید در رستوران‌ها و آلاچیق‌های بین راهی توقفی کوتاه داشته باشید و یک فنجان چای آتیشی یا یک بلال داغ نوش جان کنید.

دیدنی های ماسال - روستای اولسبلنگاه

روستای اولسبلنگاه (عکس: داود فاضلی)

پس از این که به ییلاق اولسبلانگاه ماسال رسیدید، کلبه‌ای اجاره کردید و شب را در آن کلبه گذرانید، صبح با صدای حیوانات و پرندگان بیدار خواهید شد و می‌توانید طلوع خورشید را در آسمانی صاف تماشا کنید. سپس به سراغ اهالی منطقه بروید و لبنیات محلی از آنها خریداری و یک صبحانه سالم و دلچسب (اعم از پنیر، کره، شیر، عسل طبیعی، نان سنتی و…) در کنار خانواده نوش جان کنید.

اولسبلنگاه ماسال

اولسبلنگاه (عکس: امیر زارعی)

پس از صرف صبحانه می‌توانید پیاده یا با نیسان‌های محلی به سمت ارتفاعات آلاله در بالای این ییلاق بروید و دشت‌های سرسبز منطقه را تماشا کنید. همچنین در طول مسیر با گله‌های گاو و گوسفند در حال چرا عکس‌هایی شبیه به تصاویر نقاشی بگیرید و اسب سواری با اسب‌های اهلی را نیز تجربه کنید. جالب است بدانید در تورهای مسافرتی برنامه نیسان سواری تا ارتفاعات آلاله وجود دارد. پس بازدید از این منطقه را از دست ندهید.

امکانات و تفریحات اولسبلانگاه ماسال

همانطور که گفتیم ممکن است امکانات روستای ماسال بسیار کم و ناچیز باشد. از این‌رو حتما امکانات مورد نیاز خودتان را قبل از سفر بردارید، تا مشکلی در اقامت ماسال برایتان پیش نیاید.

برخی از امکانات این روستا می‌توانیم به غذاهای محلی، کپسول‌های گاز، هیزم، مغازه‌های قصابی و… اشاره کنیم. ناگفته نماند که شب‌ها در ماسال، هوا بسیار سرد است. پس حتما پتو و لباس گرم به همراه خود داشته باشید. چون امکانات گرمایشی اقامتگاه‌های روستا بسیار کم است.

از تفریحات لذت بخش ماسال نیز، می‌توان به اسب سواری در دل طبیعت بکر اشاره کرد. اگر اسب سواری را به صورت حرفه‌ای بلد نیستید؛ جای نگرانی نیست، راهنماهان کاربلد اسب سواری که در این منطقه هستند به شما تمام نکات اسب سواری را توضیح می‌دهند.

از دیگر تفریحات این روستا می‌توانیم به گشت و گذار در طبیعت و نیسان سواری اشاره کنیم. اگر می‌خواهید از دیدن طبیعت ماسال نهایت لذت را ببرید، پیشنهاد می‌کنیم حتما تجربه ناب نیسان سواری را در طبیعت دل‌انگیز ماسال از دست ندهید.

اولسبلنگاه ماسال کجاست؟

اکنون برویم ببینیم اولسبلنگاه ماسال کجاست و چگونه و از چه مسیری باید به آنجا برویم؟ این ییلاق درواقع در 25 کیلومتری شهرستان ماسال در غرب گیلان واقع شده است. برای رفتن به این منطقه باید ابتدا خود را به استان گیلان برسانید؛ سپس به شهر ماسال بروید و جاده گیلوان را پشت سر بگذارید تا به روستای اولسبلنگاه ماسال برسید.

روستای اولسبلنگاه

ییلاق اولسبلنگاه (عکس: امیر زارعی)

اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر شما را راهنمایی کنیم، شما باید ابتدا از تهران مسیر آزاد راه قزوین به رشت را در پیش بگیرید و پس از 300 کیلومتر (20 کیلومتر قبل از رشت) به سمت جاده فومن منحرف شوید. سپس با گذر از فومن و صومعه سرا به روستای کلیدبر بروید. از کلیدبر و طاهرگوراب هم عبور کنید تا به ماسال برسید. از اینجا به بعد پس از طی 30 کیلومتر مسیری زیبا و کوهستانی به این روستا خواهید رسید.

گفتنی است اولسبلنگاه تا تهران حدود 400 کیلومتر فاصله دارد و طی کردن این مسیر بسته به ترافیک جاده بین 5 تا 6 ساعت طول می‌کشد.

دیدنی های نزدیک به اولسبلانگاه

وقتی 400 کیلومتر مسیر را طی می‌کنید تا به این ییلاق برسید حیف است که از دیگر دیدنی‎‌های نزدیک این روستا دیدن نکنید. طبیعت شمال کشورمان به قدری زیبا، سبز و بکر است که هر سمت آن جایی برای لذت بردن از طبیعت و گذراندن اوقات دارد.

اطراف اولسبلانگاه نیز به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ای سرسبز و داشتن آب و هوایی خوب، مکان‌های دیدنی زیادی وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست. در ادامه دیدنی های نزدیک به این روستا را به شما معرفی خواهیم کرد تا در صورت سفر به ماسال اولسبلنگاه و داشتن وقت کافی از آنها نیز دیدن کنید.

 1. ییلاق تلارگاه: در 20 کیلومتری ماسال و 700 متری اولسبلنگاه ییلاق مشهور دیگری با آب و هوای کوهستانی، به نام ییلاق تلارگاه وجود دارد که می‌توانید سری هم به این منطقه بزنید.
 2. جاده ماسال به گیلوان: اگر فرصت کافی برای گشت و گذار دارید حتما از این مسیر و از ییلاق بی‌نظیر گیلوان دیدن کنید. جاده رویایی ماسال به گیلوان مسیری کوهستانی و پر پیچ و خم است که از دل یک جنگل عبور می‌کند. مسیری سبز که گذر زمان را از یاد شما می‌برد.
 3. رودخانه خالکایی: در نیمی از مسیر ماسال به اولسبلنگاه روخانه‌ای مشهور به نان خالکایی شما را همراهی می‌کند. این رودخانه از قله شاه معلم به ارتفاع 3150 متری بالادست اولسبلنگاه سرچشمه می‌گیرد و پس از پشت سر گذاشتن مسیری به طول 40 کیلومتر به تالاب انزلی می‌ریزد.

شالما، نسا، خریدول، سوئه چاله و… از دیگر ییلاق‌های اطراف اولسبلنگاه هستند که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

بهترین فصل سفر به اولسبلانگاه

اولسبلنگاه به دلیل قرارگیری در ارتفاعات آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد. اگرچه این ییلاق زیبا در همه‌ فصل‌ها زیبا و دیدنی است اما بهترین آب و هوا را در فصل‌های بهار و تابستان دارد.

البته این نکته نیز قابل ذکر است که حتی در روزهای گرم تابستان هم می‌توانید از هوای خنک این ییلاق لذت ببرید و حتی در شب‌های تابستان به پوشش تقریبا گرم نیاز خواهید داشت. این منطقه از درخت آلو جنگلی و فندق پر شده است. آلوها اواسط اردیبهشت و خرداد و فندق‌ها اوایل شهریور تا مهر می‌رسند. در پاییز و زمستان نیز هوای منطقه بسیار سرد و با بارش برف و باران همراه است.

اولسبلانگاه ماسال

اولسبلانگاه (عکس: حسین علی رحیمی)

اقامت در سفر به اولسبلانگاه ماسال

با اجاره ویلا در اولسبلنگاه می‌توانید یک اقامت شیرین را تجربه کنید. شما می‌توانید از کلبه‌های چوبی که از چوب‌های گردو و راش ساخته شده‌اند با حال و هوایی خاص استفاده کنید. آب مصرفی این ییلاق از چشمه‌های طبیعی روستا گرفته شده و در تانکرها ذخیره می‌شود و برای سیستم گرمایش کلبه‌ها هم از کپسول گاز و هیزم استفاده می‌کنند. برق منطقه نیز از طریق موتور برق تامین می‌شود و از ساعت 12 شب به بعد این موتورها خاموش می‎‌شوند. توجه کنید که در صورت اقامت در این کلبه‌ها باید کلیه وسایل از جمله رختخواب، مواد غذایی، چراغ قوه، لباس گرم و… را همراه داشته باشید.

اگر اقامت در این کلبه‌ها را دوست ندارید می‌توانید از هتل این منطقه با نام فردین معصومی‌نژاد و اقامتگاه‌هایی مانند افرا، کوهسار، رستم کلاه‌چرمینه و… که در فاصله کمی از اولسبلنگاه قرار دارند استفاده کنید.

نکته: توجه داشته باشید که در صورتی که محل اقامت خود را در خارج از این دشت انتخاب کردید، به دلیل مه‌گیر بودن و عدم دیدکافی این مسیر، حتما تا قبل از تاریک شدن هوا خود را به محل اقامت‌تان برسانید تا خطری شما را تهدید نکند. بسیاری از مسافران این منطقه اجاره ویلا ماسال را ترجیح می‌دهند.

اکنون می‌دانید اولسبلنگاه ماسال کجاست و چه امکاناتی دارد. جالب است بدانید که اداره محیط زیست این ییلاق برای حفظ بکر بودن این منطقه و طبیعت آن، ساخت و ساز در این منطقه با مصالحی غیر از چوب را ممنوع اعلام کرده است. همچنین شبکه برق رسانی به این روستا انجام نشده تا منطقه حالتی طبیعی به خود داشته باشد. این نکته را نیز بدانید که در 9 کیلومتری ورودی روستا به ازای هر ماشین مبلغی را برای برای نظافت و رسیدگی به روستا دریافت می‌کنند. اگر به طبیعت‌گردی علاقه دارید پیشنهاد ما این است که به مطلب روستای فیلبند سری بزنید.

نکات مهم سفر به اولسبلنگاه ماسال

در سفر به ییلاق اولسبلنگاه ماسال حتما نکات زیر را رعایت کنید، تا سفری خوش و خاطره ساز برای شما ثبت شود. برخی از این نکات عبارتند از:

 • قبل از شروع سفر خود به ماسال حتما از وضعیت و شرایط آب و هوایی جاده‌ها آگاهی پیدا کنید؛ تا در حین مسیر مشکلی برایتان پیش نیاید. البته اگر با تور ماسال همراه شدید، دیگر نگران مسیر و وضعیت جاده‌ها نباشید. چون همه چیز در تورها از قبل برنامه ریزی شده است.
 • حتما تا قبل از غروب آفتاب خودتان را به روستا برسانید. چون امکانات روشنایی روستا بسیار کم است و شاید در تاریکی، مسیر را گم کنید.
 • اگر قصد کمپینگ در طبیعت اولسبلنگاه را دارید. حتما تمامی تجهیزات طبیعت‌گردی از قبیل چراغ قوه، چاقو، چادر مسافرتی، زیرانداز، ضدآفتاب، کلاه، عینک آفتابی، لباس اضافه، فلاکس چای، منقل و… را به همراه خودتان داشته باشید.
 • تا حد امکان به طبیعت اطراف خودتان آسیبی نرسانید و زباله‌های خودتان را در داخل طبیعت نگذارید.
 • حتما از قبل مواد اولیه غذایی مورد نیازتان را به همراه داشته باشید. چون فاصله سوپرمارکت‌ها تا روستای ماسال نسبتا زیاد است.
 • حتما وضعیت ماشین خود را قبل از راه افتادن بررسی کنید؛ زیرا مسیر ماسال طبیعتی پر از ابرها و مه‌های دلبرانه است و امداد خودرویی در جاده نیست.
 • خوب است بدانید که برای ورود به روستا باید هزینه‌ای ناچیز را بپردازید.
 • اگر دوربین عکاسی دارید؛ حتما دوربین عکاسی خودتان را به همراه داشته باشید، تا بتوانید از پدیده بی‌نظیر اقیانوس ابر ماسال عکس بگیرید.

سوالات متداول در مورد ییلاق اولسبلنگاه ماسال

 1. این ییلاق در کجا قرار دارد؟ این ییلاق در غرب گیلان و 25 کیلومتری روستای ماسال قرار دارد و از طریق جاده گیلوان به این ییلاق می‌رسید.
 2. بهترین زمان سفر چه موقعی است؟ این ییلاق در فصل‌های بهار و تابستان بهترین آب و هوا را دارد و بهترین زمان برای سفر به این ییلاق است.
 3. مسیر دسترسی از تهران به چه صورت است؟ برای رفتن به این ییلاق باید مسافت 400 کیلومتر از شهر تهران را طی کنید و حدود 5 الی 6 ساعت به مقصد می‌رسید.

شما چه اطلاعات دیگری در مورد این ییلاق خوش آب‌وهوا دارید؟ فراموش نکنید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

امتیاز ۴.۵۵ از ۵ – ۱۰ رای
spinner در حال ثبت رای
اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. مارال پاسخ

  من طبیعت‌گردی را خیلی دوست دارم و سعی می‌کنم تمام طبیعت استان‌ها را از نزدیک ببینم. از اولسبلنگاه خیلی تعربف شنیدم و تصمیم گرفتم با دوستام که اونام طبیعت‌گرد هستند به اولسبلنگاه سفر کنیم. واقعا بینظیره

 2. شیرین پاسخ

  چقدر جالب من در مورد این اسم و جای ییلاقی اصلاً نشنیده بودم، چقدر خوب شد که در موردش صحبت می‌کنید. این‌طوری اطلاعات خوبی به‌دست می‌یاریم.
  این اسم از کجا نشعت گرفته؟

  1. نادر پاسخ

   من شنیدم این اسم از اولس یعنی درخت ممرز و بلنگاه یعنی جای بلند تشکیل شده و یه‌اسم تالشی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو تور گردشگری از ایرانگرد