سوغات کرمانشاه: معرفی سوغات و صنایع دستی کرمانشاه با عکس

نان برنجی، سوغات کرمانشاه

کرمانشاه یکی از استان‌های زیبای کشور و با فرهنگ و تمدنی غنی است. تمام شهرهای این استان سوغات و صنایع دستی مخصوص خود را داشته و هر کدام به نوبه خود جایگاه ویژه‌ای در سبد سوغاتی‌های معروف ایران دارند. در این مطلب قصد داریم برخی از معروف‌ترین سوغات کرمانشاه را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

صنایع دستی و سوغات کرمانشاه چیست؟

در سفر به کرمانشاه سرسبز نمی‌توان از سوغات و هنرهای دستی مردمان هنرمند آن به راحتی گذشت. سوغاتی‌های خوراکی که عطر و طعم خاصشان هرگز از یادتان نخواهد رفت. همچنین صنایع دستی‌ای که هنرمندانه و با ظرافت تمام تهیه شده‌ و چشم علاقمندان را خیره می‌کنند.

سوغات کرمانشاه، خوراکی های خوشمزه

 1. شیرینی کاک کرمانشاه: شیرینی کاک از جمله شیرینی‌هایی است که در لیست آثار معنوی ایران جای گرفته و طرفداران بسیاری هم دارد. این شیرینی با یوخه شیرازی شباهت فراوانی دارد. هر چند برخی از ویژگی‌هایش خاص هر شهر است. شیرینی کاک در واقع لایه‌های نازکی از خمیر هل دار یا آغشته به گلاب است که ترد شده و روی آن با پودر نارگیل، بادام، خاکه قند، پسته و… تزیین می‌شود. در سفر به کرمانشاه این شیرینی ترد و خوشمزه را از دست ندهید.

  کاک از سوغاتی های کرمانشاه

  شیرینی کاک

 2. نان خرمایی کرمانشاه: یکی دیگر از سوغاتی‌های خوراکی و معروف کرمانشاه نان خرمایی است که در زبان محلی به نان خانقی هم شناخته می‌شود. نان خرمایی شیرینی مقوی و خوش عطری است که زادگاهش کرمانشاه زیباست. نان خرمایی‌های مخصوص کرمانشاه را به صورت تازه تهیه کنید و از بافت نرم و عطر و طعم بی‌نظیر آن لذت ببرید. نان خانقی در واقع شیرینی‌ای است با مغزی غنی از خرما که به شکل‌های مختلفی مانند گل چندبرگ، گرد و بیضی پخت می‌شود. روی شیرینی هرازگاهی هم با گردو و… تزیین می‌شود.
 3. نان برنجی کرمانشاه: نان برنجی یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین شیرینی‌های این شهر است. این شیرینی قدمتی بیش از ۱۵۰ سال دارد. در واقع در زمان قاجار نان برنجی کرمانشاه به قدری معروف بود که به نام این شهر ثبت شد. این شیرینی ترکیبی از آرد برنج مرغوب، زرده تخم مرغ، هل، گلاب، نمک، خرفه و زعفران است. نان برنجی به رنگ‌ها و اشکال مختلفی مانند سفید، زعفرانی و… پخته می‌شود که روی آن با قالب‌های مخصوص طرح‌های دلخواه هم می‌زنند. بافت این شیرینی بسیار نرم و لطیف بوده و عطر و طعم ویژه‌اش به ذائقه هر کسی خوش می‌آید.

  سوغاتی کرمانشاه - نان برنجی کرمانشاه

  نان برنجی کرمانشاه (عکس: ایرنا)

 4. نان برساق کرمانشاه: یکی دیگر از شیرینی‌های محلی کرمانشاه که طرفداران خاص خود را دارد نان برساق است. این نان در میان مردم کرمانشاه بسیار پرطرفدار بوده و یکی از شیرینی‌های اصلی سفره افطار در ماه مبارک رمضان است. نان برساق ترکیباتی مانند شیرینی بژی دارد، با این تفاوت که به شکل گرد و بزرگ پخت می‌شود. همچنین برخی مخلفات و طعم دهنده‌های آن نیز متفاوت است.
 5. شیرینی بژی کرمانشاه: شیرینی بژی یکی دیگر از شیرینی‌های سنتی کرمانشاه است که طرفداران بسیاری در میان مردم محلی و گردشگران دارد. شیرینی بژی به اندازه سایر شیرینی‌ها شناخته شده نیست اما هر کسی که یک بار طعم آن را بچشد، به سختی می‌تواند از معرفی آن به دیگران چشم بپوشد. شیرینی بژی ترکیبی از شیر، آرد، روغن محلی، پودر رازیانه، شکر، گلاب، وانیل و زردچوبه است. پررنگ‌ترین ویژگی این شیرینی عطر رازیانه‌ای است که در همان لحظه اول احساس می‌شود و اغلب مصرف کنندگان آن را پسندیده‌اند.

  بژی کرمانشاهی

  شیرینی بژی

 6. روغن کرمانشاهی: روغن کرمانشاهی در واقع نوعی روغن حیوانی مخصوص کرمانشاه است که یکی از پرطرفدارترین سوغات این شهر محسوب می‌شود. به طوری که برخی از مردم فقط با هدف خرید روغن کرمانشاهی به این شهر می‌روند. روغن حیوانی کرمانشاه حاصل دامداری سنتی و تغذیه دام‌ها در مراتع سرسبز و مرغوب است. هر چند که روغن حیوانی تقریبا در تمام شهرهای ایران پیدا می‌شود. اما روغن کرمانشاهی یکی از مرغوب‌ترین آن‌هاست. بنابراین در سفر به کرمانشاه تهیه روغن حیوانی خوش عطر را از دست ندهید.

صنایع دستی کرمانشاه

 1. گلیم و جاجیم کرمانشاه: گلیم و جاجیم یکی از معروف‌ترین صنایع دستی کرمانشاه به شمار می‌رود که در تمام شهرهای آن به راحتی پیدا می‌شود. این هنر اعلی از زمان‌های دور در این استان رواج داشته و ریشه در سبک زندگی مردم و اقلیم این استان دارد. مادران و هنرمندان گلیم و جاجیم باف این هنر را سینه به سینه به نسل‌های بعد منتقل کرده‌اند. گلیم و جاجیم کرمانشاهی حتی شهرت جهانی هم دارد و اغلب توریستان و مسافران این شهر، از طرفداران این هنر زیبا هستند. گلیم در واقع نوعی زیرانداز و جاجیم نوعی بالاپوش گرم است که هر دو از پشم گوسفند تهیه می‌شود.
 2. موج بافی کرمانشاه: موج بافی یا در اصطلاح محلی رختخواب پیچ یکی دیگر از سوغات کرمانشاه است. رختخواب پیچ در واقع پارچه‌ای است که از پشم خالص بافته می‌شود. رنگ‌های متنوع و شاد این پارچه آن را به پارچه رنگین کمانی نیز معروف کرده‌اند. از این پارچه استفاده‌های مختلفی مانند زیرانداز، فرش، رویه کرسی، بقچه، پرده، سجاده و… نیز می‌شود. امروزه از این پارچه برای تکمیل دکوراسیون سنتی منازل، کافی شاپ‌ها و… نیز استفاده می‌شود.

  صنایع دستی کرمانشاه

  موج بافی

 3. گیوه کرمانشاه: صنایع دستی کرمانشاه انواع گسترده و متعددی دارد. یکی دیگر از معروف‌ترین آن‌ها گیوه معروف کرمانشاهی است. گیوه در واقع نوعی پاپوش مخصوص است که به صورت سنتی از نخ ابریشم یا نخ قالی بافته می‌شود. این پاپوش‌ها در میان مردم محلی نیز به دلیل راحتی و زیبایی بسیار معروف هستند. در کرمانشاه انواع مختلف گیوه از جمله گیوه با زیره پارچه‌ای، آجیده، چرمی، لاستیکی و ابریشمی بافته می‌شود. گیوه اغلب به رنگ سفید مشهور است، اما رنگ‌های دیگری هم در بازارهای این شهر پیدا می‌شود که می‌توانید در سفر به این شهر تهیه کرده و لذت ببرید.

  گیوه، سوغات کرمانشاه

  گیوه کرمانشاهی

 4. قالی کرمانشاه: قالی دست بافت یکی از گزینه‌های پای ثابت در صنایع دستی تمام شهرهای ایران از جمله صنایع دستی کرمانشاه است. مردم هنرمند ایران از زمان‌های دور در هنر قالی بافی دست داشته‌اند و قالی‌های کشورمان نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا معروف است. اما قالی‌های هر شهر با توجه به فرهنگ و اقلیم مخصوص، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. برای مثال رنگ و طرح قالی‌های دست بافت کرمانشاه فرهنگ و آیین مردم این شهر را به خوبی نشان می‌دهند. همچنین پرزهای قالی‌های کرمانشاهی معمولا بلندتر از سایر شهرهاست.
 5. چیغ کرمانشاه: چیغ یکی دیگر از صنایع دستی این شهر به شمار می‌رود که هنوز هم به صورت سنتی و توسط مردم محلی بافته و استفاده می‌شود. چیغ نوعی حصیر است که در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف تولید می‌شود. این حصیر بیشتر به عنوان زیر انداز یا محافظ چادرهای عشایری مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته چیغ کرمانشاه به دلیل رنگ‌های شاد و زیبایی خود، جایگاه خوبی در میان سوغاتی‌های این شهر دارد.

از سایر صنایع دستی و سوغات کرمانشاه می‌توان به منسوجات چرمی و لباس‌های زیبای محلی اشاره کرد. از آنجایی که دامداری همواره جایگاه ویژه‌ای در این استان داشته، صنایع چرم و تولید لوازم چرمی نیز به رونق خوبی رسید. همچنین ساز و آلات موسیقی ایرانی و یراق‌ آلات فلزی مانند انواع اسلحه، زین اسب، چاقو و لوازم کوهنوری نیز یکی دیگر از سوغاتی‌های معروف کرمانشاه هستند.

سوغات کرمانشاه را از کجا بخریم؟

سوغات و صنایع دستی کرمانشاه را به راحتی در هر جایی از این استان و در تمامی شهرها می‌توانید پیدا کنید. اما برخی از مراکز هستند که محصول مرغوب‌تری تولید می‌کنند و به مهد آن‌ها معروفند. برای مثال روغن کرمانشاهی بیستون، شکرریز و نوروزی از جمله معروف‌ترین مراکز عرضه روغن کرمانشاهی هستند.

شیرینی‌های سنتی و سوغاتی‌های خوراکی کرمانشاه را به راحتی می‌توانید در تمام قنادی‌های این شهر پیدا کنید. اما به عنوان قنادی‌های قدیمی و پیشکسوت در این زمینه می‌توان به قنادی‌های شکرریز، حاج عبدالله، مطهری، جعفری و نوری اشاره کرد. همچنین شیرینی‌ها و نان‌های بازار بزرگ و قدیمی واقع در سه راه نواب نیز بسیار معروف و مرغوب هستند.

به علاوه، صنایع دستی کرمانشاه در بازار سنتی این شهر به تعداد زیاد و متنوع وجود دارد. اما اگر قصد دارید مرغوب‌ترین نوع آن‌ها را از شهرهای مخصوصشان تهیه کنید، باید بگوییم گلیم و جاجیم منطقه اورامان و ثلاث بسیار ظریف‌تر و مرغوب‌تر است. همچنین محصولات موج بافی در مناطق اورامانات و جوانرود به شکل گسترده یافت می‌شود.

سوالات متداول برای معرفی سوغات

 1. بهترین شیرینی کرمانشاه چیست؟ از بهترین شیرینی‌های کرمانشاه شیرینی کاک، نان خرمایی، نان برنجی، نان برساق و شیرینی بژی می‌توان نام برد.
 2. صنایع دستی معروف کرمانشاه چیست؟ گلیم و جاجیم، گیوه، فرش دستباف کرمانشاه از معروف‌ترین و بهترین صنایع دستی کرمانشاه است که به یادگاری می‌توان تهیه کرد.
 3. چیغ کرمانشاه چیست؟ به نوعی بافت حصیر در رنگ‌های مختلف که به عنوان زیرانداز یا برای محافظت از چادرهای عشایر چیغ گفته می‌شود.

در این مطلب در مورد مشهور‌ترین سوغات کرمانشاه صحبت کردیم. همچنین در مورد صنایع دستی کرمانشاه و مهد هر کدام از آن‌ها اطلاعاتی کسب کردیم. امیدواریم از سفر به این شهر زیبا و استفاده از سوغاتی‌های خوشمزه آن لذت ببرید. در آخر لطفا فراموش نکنید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو تور گردشگری از ایرانگرد