ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

تنگه رازیانه کجاست؟ راهنمای سفر به طبیعتی بکر + عکس

گذشتن از میان یک دره در حالی که رودی در زیر پایتان جریان دارد و دیوار‌های سنگی 30 متری اطرافتان را فرا گرفته‌اند را در پیمایش تنگه رازیانه می‌توانید تجربه کنید. پس اگر دوست‌دار طبیعت و هیجان هستید، این سفر می‌تواند برای شما بسیار جذاب و به یاد ماندنی باشد. در این مطلب به شما خواهیم گفت که تنگه رازیانه کجاست و شما را با بیشتر با این مکان دیدنی، راه دسترسی به آن و اماکن دیدنی اطرافش بیشتر آشنا خواهیم کرد. با ما همراه شوید.  

تنگه رازیانه کجاست؟ مسیر دسترسی به این تنگه

تنگه زیبای رازیانه در استان ایلام، در نزدیکی روستای چنارباشی قرار دارد. رسیدن به این جاذبه توریستی بی‌بدیل، از طریق جاده ایلام به دره شهر ممکن است. برای آن که به این تنگه دیدنی بروید لازم است در ابتدا خود را به ایلام برسانید. رسیدن به ایلام می‌تواند با اتوبوس، هواپیما و با ماشین شخصی باشد. فاصله ایلام تا تنگه رازیانه تقریبا 54 کیلومتر است و در کم‌تر از یک ساعت از ایلام تا رسیدن به مقصد در راه خواهید بود. 

اگر از مبدا تهران قصد دارید به این جاذبه گردشگری سری بزنید، کافی است تا خود را به ایلام برسانید. همان طور که گفتیم رسیدن به ایلام از طریق ماشین شخصی، اتوبوس و هواپیما ممکن است. در صورتی که قصد دارید با ماشین شخصی پا به این سفر پر از هیجان بگذارید، لازم است تا از تهران به ساوه، از ساوه به همدان، از همدان به کرمانشاه و در آخر از کرمانشاه به ایلام بروید. فاصله تهران تا ایلام تقریبا 670 کیلومتر است و 9 ساعتی طول می‌کشد تا با وسیله نقلیه شخصی از تهران به ایلام برسید. پس از رسیدن به شهر زیبای ایلام مسیر را با توجه به آنچه در زیر شرح داده می‌شود، طی کنید.

پس از رسیدن به ایلام از جاده جنوبی آن که جاده ایلام ملکشاهی است، خارج شوید. در این راه از فرودگاه ایلام، چشمه کبود و بلین خواهید گذشت. پس از بلین، چشمه قل قل وجود دارد که یکی از اماکن گردشگری طبیعی استان ایلام است. بعد از قل قل باز هم راه خود را در جاده ایلام ملکشاهی ادامه دهید. در این مسیر از جعفر آباد و محمود آباد خواهید گذشت تا به خروجی دره ملک میش خاص برسید. پس از خروجی این دره، منطقه گردشگری‌ به نام مله پنجاب در سمت راست جاده مشاهده خواهید کرد. راه را تا روستای چنارباشی ادامه دهید. 5 دقیقه پس از این روستا، تنگه جذاب و دیدنی رازیانه قرار دارد.

چرا باید از تنگه رازیانه دیدن کنیم؟

در بالا اشاره شد که تنگه رازیانه کجاست، اکنون وقت آن است تا کمی بیشتر با طبیعت شگرف این منطقه آشنا شویم و ببینیم به چه علت سالانه گردشگران زیادی این مقصد را برای سفرهایشان انتخاب می‌کنند. این تنگه زیبا دارای طبیعتی بکر است. از این تنگه قله کبیر کوه از سمت غرب و قله کوه سیوان از سمت شرق قابل مشاهده هستند. چشم‌انداز این دو قله به زیبایی این مکان گردشگری افزوده است. اگر به طبیعت‌گردی و گذر از کناره‌های یک دره علاقه داشته باشید، این مکان شما را به وجد خواهد آورد. 

مسیر پیچ در پیچ این دره گاهی عرض یک متری و گاهی عرض شش متری خواهد داشت. این تنگه بیش‌تر از 3 کیلومتر درازا داشته و دیواره‌های آن که عمدتا جنسشان از آهک و کلسیم کربنات است، ارتفاعی معادل 15 تا 30 متر دارند. در هنگام زمستان رودی پر آب و پرخروش از میان این تنگه می‌گذرد که می‌تواند گذشتن از این تنگه را برای گردشگران، چالش‌برانگیز کند. این رود در فصول گرم سال کم آب و گاهی حتی خشک می‌شود. رود در نهایت به دشتی سرسبز و با طراوت می‌ریزد که این دشت سرسبز نیز از جذابیت‌های این تنگه است.

چرا نام رازیانه را برای این تنگه انتخاب کرده اند؟

وجود آب رودخانه و خاک غنی سبب شده است تا در این منطقه گیاه رازیانه بسیاری بروید. نام‌گذاری این دره نیز به رویش همین گیاه برمی‌گردد. رازیانه گیاهی است که بیشتر در جنوب اروپا و جنوب غرب آسیا می‌روید. از میوه این گیاه در هند، افغانستان و ایران در آشپزی استفاده می‌شود. برگ این گیاه در هند به همراه سبزیجات دیگر پخته شده و سرو می‌گردد. رنگ گل این گیاه زرد است و در فصل گل‌دهی زیبایی ویژه‌ای را به منطقه می‌بخشد.

پوشش گیاهی و جانوری تنگه رازیانه

همان طور که اشاره شد، آبی که به شکل یک رود در میان تنگه در جریان است، در نهایت به یک دشت می‌رسد. این دشت در دامنه کبیر کوه قرار دارد و از نظر حیات گیاهی بسیار غنی است. عشایر معمولا در این دشت‌ها چادر می‌زنند و اقامت می‌کنند. رایج‌ترین گیاه این دره همان طور که از اسمش پیداست، گیاه رازیانه است.

در هر منطقه‌ای که آب باشد حیوانات زیادی نیز برای زندگی یا حتی فقط برای نوشیدن آب به آن منطقه می‌آیند. این منطقه دیدنی نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این تنگه انواع مختلفی از حیوانات مثل کل، بز، شغال و راسو وجود دارد. سمورها و گربه‌های وحشی نیز در این ناحیه به چشم می‌خورند. یکی از اصلی‌ترین موجودات این تنگه، پرندگان هستند. برخی از این پرندگان تنها به شکل فصلی به این منطقه می‌آیند و کاملا مهاجرند اما تعدادی از پرندگان در تمام فصول سال در منطقه حاضر بوده و بومی هستند. در میان پرندگان مهاجر گونه‌های بسیار خاص کمیاب نیز گاها دیده می‌شود.

بهترین زمان برای سفر به تنگه رازیانه

این که چه فصلی برای سفر به این تنگه زیبا مناسب است، بستگی دارد که دوست دارید چه چیزی را در این منطقه ببینید. پیش‌تر گفتیم که اگر رودها پر آب باشند، گذشتن از تنگه چالش برانگیز خواهد شد و این اتفاق بیشتر در زمستان می‌افتد. برخی از افراد این چالش را دوست دارند و از منظره این رود لذت می‌برند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید، زمستان فصل مناسبی برای سفر شما خواهد بود، اما اگر دوست دارید چالش سفر کم‌تر باشد و شکوفه گیاهان را در مسیر و در دامان کبیرکوه ببینید، سفر در فصل بهار را به شما توصیه می‌کنیم. 

در پاییز رنگ‌های زرد و نارنجی گیاهان جذابیت منحصر به فردی را به مسیر خواهد داد و بسیاری از گردشگران این فصل را برای سفر انتخاب می‌کنند. در تابستان هوا گرم و رود تنگه کم آب‌تر از همیشه است. به همین خاطر شاید گذر از دره و پیمایش آن جذابیت کم‌تری نسبت به دیگر فصول داشته باشد، اما برای کمپینگ این فصل مناسب خواهد بود.

دیدنی های نزدیک به تنگه رازیانه

جغرافیای این منطقه به گونه‌ای است که جاذبه‌های دیدنی طبیعی بسیاری در دل خود جای داده است. شما می‌توانید در کنار بازدید از این تنگه بسیار زیبا سری هم به این مناطق بزنید. در ادامه این دیدنی‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

1- دره هفتاو میش خاص 

دره هفتاو میش خاص که به دره هفت آب نیز معروف است، تقریبا بیست دقیقه تا دره رازیانه فاصله دارد. در این منطقه نیز، رودی قرار دارد که در زمستان‌ها پر آب‌تر از دیگر زمان‌های سال است. در اطراف این رود دشت‌های سرسبز، باغات متنوع و جنگل‌های زیبایی وجود دارد که این مکان را تبدیل به استراحتگاه خوبی برای گردشگران کرده است. 

2- منطقه تفریحی مله پنجاب، محلی برای پیک نیک

این منطقه تفریحی 20 دقیقه تا دره رازیانه فاصله دارد. مله پنجاب جنگل‌های بلوط گسترده‌ای دارد که زیبایی خاصی را به منطقه بخشیده است. بسیاری از بومیان در روز سیزده بدر و در تعطیلات نوروز برای پیک نیک به این منطقه دنج جنگلی می‌آیند. کوه‌های بلند و درختان متنوع، منطقه تفریحی مله پنجاب را به یکی از مناطق نمونه گردشگری در استان ایلام بدل کرده است.

3- روستای گنجه سرسبزترین روستای ایلام

روستای گنجه پر است از رودها و جوی‌های آب که به حیات گیاهی متنوعی می‌رسند. آب جاری در کنار این طبیعت بی‌بدیل جلوه‌ای ویژه به آن بخشیده است. در بخش‌هایی از طبیعت اطراف این روستا آب‌ها به شکل پلکانی از روی سنگ‌ها پایین می‌ریزند و منظره‌ای چشم‌نواز را به وجود می‌آورند. قدم زدن در کوچه و پس کوچه‌های این روستا علاوه بر آن که چنین مناظر شگرفی را پیش چشممان می‌آورد، شما را با محلیان و نحوه زندگی آن‌ها نیز آشنا می‌کند. این روستا بسیار کم جمعیت بوده و در دهستان میش خاص واقع شده است.

4‌- سد سیمره و شهر تاریخی آن

این سد بر روی رود سیمره زده شده است و دقیقا در مرز استان لرستان و استان ایلام قرار دارد. صخره‌هایی که از انواع گیاهان پوشانده شده‌اند و کوه‌های موجود در کنار این سد منظره‌ای چشم‌نواز را به وجود آورده‌اند. این سد تقریبا 50 دقیقه تا تنگه رازیانه فاصله دارد. در نزدیکی این سد یک شهر تاریخی نیز قرار دارد که مهم‌ترین جاذبه دیدنی تاریخی در استان ایلام است.

در سفر به تنگه رازیانه ایلام کجا اقامت کنیم؟

برای آن که طی این سفر در جایی اقامت کنید، سه راه پیش روی شما خواهد بود. اول چادر زدن در دره، دوم استفاده از از اقامتگاه‌های دره شهر و سوم استفاده از هتل‌های ایلام. اگر دوست دارید شب را در چادر و در کنار دره بمانید باید توجه داشته باشید که تجهیزات لازم همراه خود ببرید و در جای مناسب به برپایی چادرها اقدام کنید تا از هر گونه خطر احتمالی در امان باشید.

اگر می‌خواهید در جایی امن‌تر باشید، اما نمی‌خواهید از فرهنگ بومی و محلی ایلام دور شوید، می‌توانید به دره شهر بروید و شب را در آن جا بگذرانید. اقامتگاه گردشگری دره شهر این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در کنار داشتن شبی آرام با فرهنگ این منطقه نیز آشنا شوید.

اگر قصد اقامت در هتل را داشته باشید نیز می‌توانید به ایلام بروید. در ایلام می‌توانید در هتل زاگرس، هتل کربلا و هتل رستوران خلاش ساکن شوید. برای رزرو اقامتگاه و خرید تور مناسب می‌توانید از طریق ایرانگرد مجری تخصصی تورهای طبیعت‌گردی و رزرو ویلا کمک بگیرید.

نکات مهم و وسایل مورد نیاز برای سفر به تنگه رازیانه

  • برای آن که از مسیر داخل تنگه بگذرید لازم است تا تجهیزات کافی به همراه داشته باشید. ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر در پیمایش تنگه‌ها بی‌تجربه هستید یا توان جسمانی پایینی دارید داخل تنگه وارد نشوید و از بالا از منظره شگفت‌انگیز آن لذت ببرید.
  • در سفرهای طبیعت گردی بهتر است تا به شکل گروهی سفر کنید و لیدر داشته باشید. وجود تور لیدر به شما کمک خواهد کرد تا خطرات کمتری را در مسیر تجربه کنید و هم‌گروهی باعث می‌شود تا در صورت بروز خطرات احتمالی، بهتر با آن‌ها مقابله کنید.
  • اگر قصد دارید شب را در کنار دره چادر بزنید، باید حتما تجهیزات لازم به همراه داشته باشید و برای پیدا کردن بهترین جا برای چادر زدن از لیدر کمک بگیرید.
  • همان طور که قبل‌تر اشاره شد، رودی که از میان تنگه می‌گذرد در فصل زمستان بسیار پر آب است. به همین جهت لازم است تا در صورتی که این فصل را برای سفر به تنگه انتخاب می‌کنید، حتما یک دست لباس اضافه داشته باشید.
  • سعی کنید رد شدن از تنگه را در روشنایی روز انجام دهید تا هم مسیر را بهتر ببینید و هم بتوانید از طبیعت بکر اطراف لذت ببرید.
  • در حفظ طبیعت کوشا باشید تا فرزندانمان نیز بتوانند از این طبیعت شگرف لذت ببرند.

دره رازیانه یکی از زیباترین و بکرترین مناطق گردشگری طبیعی در استان ایلام است. این جاذبه دیدنی در جاده ایلام به دره شهر و در نزدیکی روستای چنار باشی قرار گرفته است. این تنگه دارای رودی در میان خود است که در زمستان پر آب و در تابستان کم آب است. برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی چالش پیمایش این تنگه در زمانی که رود آن پر آب است بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود. در فصل‌هایی از سال در این دره چادر عشایر دیده می‌شود. اگر شما تجربه‌ای از سفر به این منطقه دارید، لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

تنگه
تنگه رازیانه کجاست؟
استان ایلام، ۵۰ کیلومتری جاده ایلام-بدره
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین، اردیبهشت و خرداد
برای سفر به تنگه رازیانه بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
0 از ۵ / 0 امتیاز
تورها و تجربه‌های تنگه رازیانه
متاسفانه توری برای تنگه رازیانه پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.
رزرو ویلا و اقامتگاه در تنگه رازیانه
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.
سوالات متداول
نقد و بررسی
نقد و بررسی تنگه رازیانه
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟